Connect with us

História

Starý historický film o kúpeľoch uzrel opäť svetlo sveta

Published

on

Reklama

Láskou Viktora Vrábla z Banky je kamera a film. Nečudo teda, že tohtoročný absolvent Gymnázia Pierra de Coubertina začína od septembra študovať kameru na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde úspešne absolvoval prijímacie skúšky. Filmom doslova žije a zaujíma sa i o jeho históriu. Zbiera staré kamery, ale aj kotúče s filmami. Dlho sa snažil získať nejaký zabudnutý historický film o Piešťanoch, avšak nedarilo sa. Až donedávna.

viktor„Dostal sa mi do rúk náhodou, keď sme od jedného pána z Piešťan kupovali viacero filmov na 16 mm kotúčoch. Priebežne som zháňal po celom Slovensku nejaký film o Piešťanoch alebo o piešťanskom regióne, no nejak som nemal šťastie,“ hovorí Viktor Vrábel.

Reklama

„Ide o krátkometrážny čiernobiely film, ktorý bol navinutý na malej cievke. Začiatok a koniec bol však odtrhnutý, čiže pôvodná minutáž bola odlišná a nemáme k dispozícii titulky, ktoré by film presne datovali. Nevieme teda ani názov a ďalšie detaily, ktoré by sme z nich mohli vyčítať. Z filmu priam povojnová doba a socializmus. Sú v ňom tiež použité zábery z roku 1946, ale myslím, že bol nakrútený o čosi neskôr. Aj keď sme sa o pracujúcich v časoch socializmu učili na dejepise, bol som pri mnohých „hláškach“ v tomto propagačnom filme pobavený či skôr zaskočený. Film je podľa mňa vhodný aj pre teenagerov, nielen pre tých skôr narodených, ktorí socializmus zažili, aby na základe pozretého mohli porovnať súčasné „slobodné“ časy s dobou, kedy sa muselo pracovať. Čo sa týka digitalizácie, tá prebiehala v domácich podmienkach,“ dodáva Viktor Vrábel, vďaka ktorému si teraz môžete pozrieť 15 minútový dokument z časov minulých a dozvedieť sa napríklad aj o tom ako sa piešťanské bahno balilo a ľudia sa ním mohli liečiť v domácich podmienkach.

Reklama

(red) Foto: Radka Kováčová

Populárne články