Úvod História Kolonádový most a Barlolámač slávia osemdesiatku

Kolonádový most a Barlolámač slávia osemdesiatku

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Najznámejšími symbolmi Piešťan sú od roku 1933. Presný dátum odovzdania mosta do užívania a osadenie sochy kronikár nezaznamenal SchoolRumble.

[singlepic id=9534 w=520 h=340 float=center]

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Spolupráca na stavbe Kolonádového mosta je z dnešného pohľadu až neuveriteľná Environment Special. „V obetavej láske k slovenskej hrude spojili sa k tejto stavbe štát, krajina, okres, obec, kúpeľná komísia, majiteľ kúpeľov a podnikateľstvo kúpeľov pbvm90.dll. Božie požehnanie a vďačné slová uzdravených nech sprevádzajú toto dielo,“ cituje kronika z roku 1933 nápis v troch jazykoch umiestnený vo vstupnej hale tejto funkcionalistickej pamiatky 영화 베스트셀러 다운로드.

REKLAMA

Tabuľa oslavujúca spoluprácu naprieč inštitúciami upadla do zabudnutia po roku 1956 tensof flow. Od rekonštrukcie mosta, ktorý na konci II. svetovej vojny zničila nemecká armáda, je na jej mieste iná. Kolonádový most odovzdáva pracujúcemu ľudu 명량 영어자막 다운로드.

[singlepic id=47903 w=520 h=340 float=center]

Záber z 50. rokov minulého storočia. Foto: Piešťany – History

Most dala v roku 1932 postaviť firma Alexander Winter a synovia, a po dokončení ho aj spravovala, ale jeho vlastníkom sa stal Dr scx-1360 driver. Vilém Erdödy, vtedajší majiteľ kúpeľov.

Jeho súkromný majetok teda zveľaďoval nie len nájomca – Ľudovít Winter, ale aj štát. „Stavebný náklad činil asi 6,000.000., Kč 일곱개의 대죄 1기 다운로드. Tento stavebný náklad bol uhradený so subvenciou krajiny slovenskej a kúpeľnej komisie, celkove 3,500.000.- Kč, zbývajúcu čiastku znášal stavebník,“ píše sa v kronike 프로듀스101 보름달 다운로드.

Symbol muža, ktorý prišiel do piešťanských kúpeľov chorý a pri odchode z nich láme barlu, vznikol na podnet Ľudovíta Wintera už v roku 1894 os x 10 6. Sochu Barlolámača vytvoril akademický sochár Robert Kühmayer a odliala ju firma V. Barták v Prahe. Náklady dosiahli 200-tisíc Kč, ale dielo bolo vlastníctvom firmy Alexander Winter a synovia.

Pri príležitosti odhalenia sochy sa žiadna slávnosť nekonala. Aj preto je dnes dátum jej osadenia neznámy.

V tomto roku prešla fasáda a osvetlenie mosta rekonštrukciou, ktorá stála radnicu 88-tisíc eur. Samospráva má spracovaný aj projekt na rozsiahlejšiu opravu počítajúcu s obnovu pitného pavilónu za sochou Barlolámača a ďalšími významnými zmenami. Stále však čaká na výzvu z príslušného operačného programu, aby mohla túto investíciu financovať z eurofondov.

[singlepic id=40382 w=520 h=340 float=center]

Zdroj: Kronika Piešťan 1933-1949

REKLAMA