Connect with us

Blogy

Zmráka sa nad ďalšou piešťanskou pýchou?

Published

on

Reklama
Reklama

Čoraz viac negatívnych správ o nepriaznivej ekonomickej situácii spoločnosti Letisko Piešťany ma núti klásť si otázku, aký osud postihne túto našu niekdajšiu pýchu. Každoročná prehlbujúca sa strata ju môže doviesť až do likvidácie.

[singlepic id=36044 w=520 h=340 float=center]

 

Históriu pritom začalo písať už po I. svetovej vojne a počas svojej zlatej éry zažívalo množstvo významných chvíľ. Od pravidelných spojení s európskymi metropolami, cez sídlo posádky, kasární, až po rôzne medzinárodné letecké a motoristické podujatia. Pamätám sa, keď som ešte ako malý obyvateľ starých Piešťan vždy s úžasom sledoval čulý letecký život nad našim mestom.

Reklama

V súčasnosti už nič z tohto nie je pravda. Najväčší život zažíva iba počas letných mesiacov, keď sa areál namiesto pasažierov a letiskového personálu zaplní návštevníkmi hudobných festivalov, ktoré sú Piešťancami súčasne milované, ale aj nenávidené. Je možné, že letisku s takou históriou hrozí zánik?

Súčasní akcionári Trnavský samosprávny kraj (56, 37%), štát (22, 14 %) a mesto Piešťany (21, 49%) hľadajú investora, ktorý by vrátil život do kedysi tak významného dopravného uzla. Na druhej strane je viac než nepochopiteľné, že napriek investíciám v rokoch 2007 a 2008, ale hlavne svojej ideálnej polohe, bezprostrednom napojení na infraštruktúru železničnej a diaľničnej siete, nie je možné nájsť solídneho záujemcu, čo vidí a využil by skrývajúce sa možnosti letiska.

Je smutné vidieť, ako sa obrovský areál, kde kedysi pulzoval čulý „vzdušný” život, mení na múzeum. Konšipračné teórie o likvidácii letiska a rozpredaní na pozemky, ktoré sa vedú medzi komunitami v meste, však nedávajú logiku. Pre koho by to bolo? V intraviláne mesta sú iné plochy, ktoré je problém už dlhú dobu predať. Je teda potrebné za tým hľadať azda iný zámer?

Mal by väčšinový vlastník pristupovať inak k potenciálu letiska, ktorý by mohol priniesť život ako aj nové pracovné príležitosti do nášho regiónu?

Autor: Jozef Malík

Populárne články