Connect with us

Blogy

Téma roka: idú voľby (komunálne) idú!

Published

on

Reklama

Bežné problémy mesta pokračujú stále rovnakým tempom a svedčia o „hlbokej“ snahe zainteresovaných o ich riešenie v prospech občanov a rozvoja mesta. Človek často krát  s údivom pozerá, ako „to“ niekde ide a niekde dokonca celkom dobre, len tu, akoby …

A v tomto letnom ovzduší ako na zavolanie je tu očakávaná téma jesene. Voľby primátora a „prísediacich“, to jest poslancov. Za bežných podmienok každé voľby sú iba rafinovanou hrou,  ako nás, voličov obrať  o časť daní a aby sme si mi mysleli, že to tak má byť. Tak, už je aj posledný tohtoročný „výber“ tu. V polovici novembra. Začína to už po niekoľký krát v tomto roku znovu ožívať, tentoraz v komunálnej politike. Keby to nestálo dosť peňazí a nemalo to priamy dosah  na  naše dane,  aj by to bola zábava.

Reklama

Tentoraz, keďže čas letí, už  registrujeme u jednej časti „malých“ politikov  zázračné prebudenie takpovediac naivných aktivít, ktorými dokážu upriamiť pozornosť médií a aj budúcich voličov. Referendá a podobné aktivity pre uspatie akej- takej pozornosti. Druhá časť ešte sladko spí, snívajúc o svetlej budúcnosti Piešťan, ktorá sa „sama“, bez ich pričinenia stane skutkom a tretia skupina – tá nemá zase vôbec záujem o také podradné aktivity ako predvolebná kortéšačka. Jej stačí  tesne pred voľbami využiť hlasy svojej rodiny, alebo nebodaj úradu – a je to.

Ako v každých voľbách aj v týchto sa ukáže, kto to ako myslí s mestom a nakoniec aj s regiónom. Niekto začne počítať s tým, že radšej nech príde k voľbám čo najmenej voličov, niekomu by stačila iba jeho rodina, niekto bude dúfať, že prídu mladí, niekto, aby prišli starí – ale takmer nikto sa, tak ako je tu už zvykom,  nebude pozerať na voľby, ako na možnosť dať tomuto mestu aspoň nádej na,  pekne povedané – „krajšiu budúcnosť“.  Na jednej strane kandidáti, ktorí sľubujú nič.  Alebo nesľubujú vôbec nič –  presne  to už zopár volebných období v Piešťanoch poznáme,  na druhej občania, ktorí  nechcú byť náročný na tých, ktorým dajú svoj hlas. Aj keď sa niekedy zdá, že sa trochu, začína prebúdzať aj mladšia generácia, aj keď  sú to zatiaľ iba náznaky. Ale ktovie. Nakoniec tej mládeže….  človek ich postretá kopu na turistických potulkách svetom. Už sa im nechce zápasiť so starým svetom. Zápasiť so starým myslením.  A pomermi v meste.

Reklama

Ešte mi nedá, aby som spomenul jednu skupinu občanov – to sú tí, ktorí na prípadnú kritiku tých „súčasných šéfov“ s obľubou píšu v diskusiách  niečo také ako: … čo vy, vy iba dokážete kritizovať, však napíšte, čo by ste vy… priložte ruku k robote, navrhnite…..  Tak, aby bolo jasné – ten základný algoritmus je, teda v slušnej spoločnosti  ten, že:  Ten, kto sa uchádza o akýkoľvek mandát by mal vedieť,  čo bude robiť, ako bude robiť a aké výsledky chce dosiahnuť.

 Pre istotu to zopakujem: kandidát by mal vedieť načo ide na komunálnu funkciu. A voliči, teda pokiaľ nie sú „rodinne založení“  by mali vyberať podľa toho, čo ktorý kandidát chce a bude vedieť pre mesto zrealizovať. Jednoduché!  Iba to nejako nefunguje v hlavách.  A keď už doslova roky.  V Piešťanoch kopu rokov.   A aj preto nie sú ľudia spokojní a možno aj preto sa stretávame s podobnými javmi aj kdekade po Slovensku a v každej politike.  Keď toto nebude fungovať, zmena nebude. A tu sa dostávame aj k podstate spoločenskej vyspelosti občana, nejakého občianskeho vedomia. Nie , vo vzdelaní to nebude – iba v pohľade na náš svet cez optimizmus, vieru v seba, ale aj zodpovednosť, k sebe aj k iným – a veriť, že toho koho si vyberieme toto mesto aj niekde potiahne.  Budeme to sledovať.

Autor: Ján Derďák

Populárne články