Connect with us

Blogy

Prvé zastupiteľstvo a iné udalosti. Komentár

Published

on

Reklama

Február konečne získal tú pravú podobu, ako má vyzerať.  V štvrtok  sa uskutočnilo mestské zastupiteľstvo a Piešťany sa tiež znovu v nejakých novinách, tuším v „novom čase“  dostali na „známosť“ – pre zvrátenú logiku. Tu u nás máme takmer zbrusu nové zastupiteľstvo, ale aj tak sa mi do pera tlačia nejaké myšlienky, ktoré nie a nie sa pominúť. Tak skúsim zopár postrehov:

–          Problematika schvaľovania rozpočtu vždy ukazuje jednak na fakt, že keď mesto nemá ujasnenú celú koncepciu, tak sa vždy vráti bumerang nevypočítateľného správania, alebo skôr vypočítateľného správania sa občanov a nevypočítateľného správania sa poslancov. Dlhé, veľahodinové rokovanie zastupiteľstva dáva odpoveď aj na skutočnosť, že odborné komisie, ktoré by mali  „vopred poprežúvať“ materiál, pravdepodobne iba nezáväzne klebetia, pretože diskusia na zastupiteľstve prebieha tak, ako keby (komisie) neboli, že každý poslanec sa chce pridať k diskusii vlastným  názorom, myšlienkou, alebo konšpiráciou a potom diskusia nemá konca kraja. Až na veky amen. Rovnako ako doteraz.

Reklama

IMG_5018_resize

–          Iba s ľútosťou si musím pripomínať, že už niekoľkoročné poznatky, ktoré som aj písal  už dávnejšie, pred pár rokmi,  sú mimoriadne zakorenené v mysliach – nie občanov, ale ich delegátov. Príklad? Ako je možné, že ešte vždy dokážu niektorí poslanci  sa odvolávať na nejaký paškvil, ktorý sa vzletne volá Stratégia rozvoja, keď  reálne je tam iba jeden objektívny fakt –  že je to písané počítačom  a na papieri. Ostatné sú logické nezmysly. Ilúzie a projekty, ktoré sa dobre môžu čítať, ale  v našich podmienkach sú nerealizovateľné. Pretože také sú výsledky!

Reklama

–          Na zastupiteľstvo sa obrátili rodičia zo ZŠ na ulici E.F .Scherera so žiadosťou o poskytnutie investície pre zabezpečenie „nutných“  opatrení, ktoré by vraj zlepšili  vyučovací proces. A pritom tá škola má vlastný manažment, aj vlastnú školskú radu. A tie – nula bodov. A iniciatíva  rodičov je rovnako egoistická, ako v akejkoľvek inej, v tomto prípade škole – chce výhody proti iným, ostatným školám. Alebo je blbý manažment spravovania škôl na meste? Jedno alebo druhé. Rovnako podobná je aj situácia v (cirkevnom) gymnáziu. Ešte, že sa našiel  človek, ktorý je vraj zodpovedný za situáciu, ktorá tam vznikla ešte predtým, ako odstúpivší riaditeľ ešte ani poriadne nevedel „kde sú Piešťany“. Nie to ešte, že by vedel, že tam pôjde.

–          Niektorí poslanci deň pred  MZ (alebo trebárs hodinu pred MZ) prehovoria s „dotknutým“ osobne („včera som hovoril(a) s X.Y.   …… – proste s niekým, koho sa toto  týka…… ) a  prezentujú  názory toho dotyčného ako overené, reálne, logické a opodstatnené … ),  znovu bez rozboru a diskusie v komisiách, prípadne v mestskej rade. Do stratena!  Hlavne, že to múdro vyzerá.

–          Regiojet nebude stáť v Piešťanoch. Logická otázka aj odpoveď. Prečo by mal, keď nebude mať kto nastupovať, pretože Piešťany nie sú ani zďaleka takou turistickou destináciou, aby tá zástavka mala význam. Ako to zmeniť?  Rozvojom turistiky! Nakoniec aj „ješitná“ vila Loger, alebo vlastne každá problémová stavebná pamiatka z dôb slávnych,  s tým rozvojom priamo súvisí.

–          Plavecké centrum, alias bazény a cestovný ruch, aquacentrum a čojaviemako ešte.  Ono,  jedno je pravda. Logická. Pokiaľ prinajmenšom zástupcovia mesta nedokážu pochopiť, kde sa stala doteraz chyba, že to nie je to „ono“, tak sa k náprave nedopracujú ani keď sa „poondia“. Pretože napraviť niečo, o čom nie som presvedčený, že to bolo chybné,  sa veľmi nedá. A okrídlená veta: „chceme prilákať turistov“, alebo „chceme prilákať investorov“ má v skutočnosti  (bez reálnej podoby) podobný význam. Nulový.  Nevieme zatiaľ, ako urobiť z mesta Piešťany mesto lákavé – a všetky doterajšie aktivity predchádzajúceho a pravdepodobne aj súčasného „parlamentu“ ukazujú, že TAKTO NIE!  Aj systém, aj názory, aj vyjadrovanie a pravdepodobne aj potencia ukazujú, že sme ešte stále v zajatí nejakých úplne nevhodných predstáv a chimér. Len tak na okraj: možno, keby vážení poslanci začali pozerať na problematiku nie „zvnútra von“, ale presne naopak zvonku dnu, tak by možno niečo aj videli. Možno niekde bokom aj to, že rozvoj turizmu, alebo čohokoľvek,  nemusí nutne súvisieť s existenciou nejakých kúpeľov.

–          Aj „rozpočtové“ zmeny v príspevku na médiá sa dajú pokladať za jeden z krokov do „ničoho“. Nie zmeniť systém, tak aby bol efektívny pre riadenie mesta, ale ho zlikvidovať. Alebo je v tom niečo iné? Iný zámer, neznalosť, alebo naivnosť? Alebo už začíname plátať jedno cez druhé?

–          A tak sa dá konštatovať, že jediný bod, ktorý bol bezproblémový bolo delegovanie poslancov do správnych rád  kdečoho. No, aspoň, že to.

–          Jeden z pánov poslancov spomenul vo svojom , pomerne solídne erudovanom vystúpení aj príklad nejakého psa, ktorý sa naháňa za vlastným chvostom a ja mám obavy, že takýto jav bude napriek snahe zainteresovaných častejší, ako som si myslel. Pretože zore tohto brieždenia zdá sa, že sú už na obzore.

Ján Derďák

Populárne články