Úvod Blogy Piešťanský grajciar alebo Môže lokálna mena pomôcť k rozvoju miestnej ekonomiky?

Piešťanský grajciar alebo Môže lokálna mena pomôcť k rozvoju miestnej ekonomiky?

Brixtonská libra, Bitcoin, Minuto, Bratislavská koruna, Širocký sokol Download 1q84. Aj to sú platidlá súčasnosti a budúcnosti, ktorých vo svete pribúda čoraz viac. Jedným z dôvodov používania „iných“ peňazí sú problémy globálnej ekonomiky, ale aj znížená dôvera obyvateľstva v „oficiálnu menu“, či inštitúcie, ktoré ich tlačia „zo vzduchu“ Godfather 2.

Doplnkové, či alternatívne platidlá prirodzene „tlmia“ ekonomické krízy tým, že časť potrieb je presunutá k miestnym dodávateľom 아이패드 오픈로드 다운로드. To znamená, že používaním lokálneho platidla podporujeme a oživujeme tamojšiu ekonomiku, ale aj prispievame k rozvoju ľudských i obchodných vzťahov v regióne video on how to use fire extinguishers. Zákazníci používajúci alternatívnu menu, totiž nakupujú spravidla výhodnejšie, ako pri použití „oficiálnych” peňazí.

REKLAMA
Dompek Pizza donaskova sluzba
Knebl
Chlapci na panvici
Sheriff Taxi Piešťany

Toto je jedna z motivácii, prečo nakupovať u lokálnych predajcov 너의 이름은 더빙 다운로드. Najväčším prínosom je, že peniaze „ostávajú“ v meste a neputujú medzi príjmy veľkých korporácií. Lokálne peniaze oveľa lepšie plnia svoju pôvodnú funkciu prečo vznikli: obeživo, platobný prostriedok 정령왕 엘퀴네스 다운로드. Veľmi pozitívnym vedľajším efektom je, že ľudia a obchodníci sa bližšie spoznajú a vznikajú nové medziľudské väzby, na čo súčasné generácie zabúdajú song as a minus. Ruku na srdce, ako si možno vytvoriť príjemný vzťah s predavačkou z hypermarketu, keď za vami stojí ďalších desať netrpezlivých zákazníkov it to GomPro?

Ako to teda funguje v mestách s vlastnými peniazmi? Spôsobov ako ich vytvoriť je viacero a nemusia to robiť iba banky ako je to teraz. Najjednoduchším spôsobom je, že si obyvatelia, ale aj návštevníci mesta zmenia „eurá“ napríklad na miestnom úrade, alebo inom oficiálnom mieste Frog King Snow. Kurz väčšinou býva 1:1 a takéto peniaze majú všetky ochranné prvky, proti zneužitiu, ako iné bežné ceniny. Následne treba využívať obchody, dodávateľov a odberateľov, ktorí túto menu akceptujú Official donggang download.

Cieľom však musí byť, aby sa do projektu zapojilo, čo najviac miestnych podnikateľov, nakoľko najdôležitejšou funkciou, je práve oživenie a podpora aj ich podnikania. Partnerské mesto Piešťan, Hájdúnánás sa pred rokom tiež rozhodlo ísť cestou svojej vlastnej meny. Za tento čas boli v miestnej mene Bocskai Korona zrealizované obchody v hodnote viac ako 50 000 €. Odozvy sú pozitívne nielen zo strany kupujúcich, ale hlavne malých podnikateľov, ktorí v súčasnej dobe globalizácie, majú čoraz väčšie problémy, ako udržať svoj biznis.

Aj takýto spôsob môže pomôcť k zvýšeniu atraktivity mesta, ako aj prispieť k určitej jedinečnosti pre miestnych a turistov. Určité percento takýchto peňazí totiž častokrát slúži aj ako suvenír, čo je v konečneom dôsledku tiež prínos pre mesto.

Viac o „iných peniazoch“ sa môžete dozvedieť v článku od OZ Sieť Dobra alebo zo záznamu prednášky na Ekonomickej Univerzite v Bratislave.

Text: Jozef Malík OZ Pro Civitate & Lubomír Harmanovský OZ Sieť Dobra

 

REKLAMA