Úvod Blogy Partizánska nemocnica na kolesi

Partizánska nemocnica na kolesi

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Ktosi múdry povedal, že historickú pravdu zistíš až vtedy, keď ju nepotrebuješ. Veľmi elegantne to vidieť i teraz, keď sa prekrúca aj rok 1968. Pri pozeraní dokumentárnych filmov o druhej svetovej, sa tiež hrdinovia menia, podľa toho kto natočil film. Jedna partia zarastení špinaví a hrdinskí, druhá partia ako keby „čádrili“ rovno z módneho žurnálu Download chrome exe.

Takže druhá svetová je jasná. Treba brať do úvahy to, čo zostalo hmotné a nedať sa baláchať jednými či inakšími komentármi, ktohovie ako to ešte poprekrúcajú všelijako Wonderland Dubbing. Tento rok bolo navyše okrúhle výročie druhej svetovej, tak sa to tak pýtalo dať nejaký koleskový výlet po stope partizánov alebo tak čosi.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Už dávnejšie sa na facebookovej skupine Bicyklujeme v Piešťanoch točilo o nemocnici alebo bunkri v horách nad Topoleckou, čo je miestna časť Starej Turej. Začul som to od mojej kamošky Táničky, čo v tých končinách vyrástla a dodnes spokojne nažíva. Začal som zhľadávať infošky, že čo to je zač, v akom to je stave, či to niekto opatruje, či sa dá dostať aj dovnútra a kde to je, ako sa tam ide a tak Hangul word processor. Hlavný zdroj bol samosebou internet.

Prikladám aj nejaké linky pre orientáciu. Zaujalo ma aj to, že príbeh nemocnice v horách je naviazaný aj na Piešťany. Asi tak, že po prechode frontu sa ranení z bunkru vo Vetešovom Jarku nad Topoleckou liečili v nemocnici v Piešťanoch. O bunker sa teraz stará detská organizácia Fénix zo Starej Turej za čo im patrí sláva volume booster.

Takže najprv čo píšu iní:
http://tipynavylety.net/vylety/397
http://staratura.do-fenix.sk/projekty/bunker/

Cesta k bunkru vedie cez prírodnú pamiatku Borotová, kde v správnom čase kvitnú takéto orchideje.
http://www.nahuby.sk/atlas-rastlin/Dactylorhiza-majalis-subsp–majalis/vstavacovec-majovy-pravy/prstnatec-majovy-pravy/ID8132

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Stanica Piešťany

Návod na použitie 세카이노 오와리 다운로드. Na kolesi tam aj curig je to pre Piešťanca statočných 90 kilometrov. Avšak pre tulácky založených cykloturistov sa núka aj zjednodušenie trasy použitím rýchlikov a miestnych lokáliek ŽSR. Teda dá sa ísť vlakom Košičákom do NMnV a odtiaľ lokálkou do Starej Turej a koleskový výlet začať až tam. Na spiatočnej ceste už by som vlak nedával lebo je to dole brehom a celkom riadny kus tout from the stars.

Stanica Stará Turá
Stanica Stará Turá

Ja som sa vybral tak, že som išiel vlakom do NMnV a potom lokálkou na Starú Turú. Na stanici som sa zorientoval, popozeral som si pekné, také útulné centrum Turej a vyrazil som. Čakalo ma cca 12km stúpanie k bunkru. Je to si také stúpanie ako ked idete hore Výtockou dolinou, takže v pohode 기생수 다운로드. Posledných tristo metrov jarkom k bunkru treba vyšlapať na pešákovi a kolesko tam doviesť pekne za ručičku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAMal som obavu, či trafím, ale niet sa čoho obávať. Prejdete cez Topku ako sa Topolecká nazýva v miestom názvosloví a smerujete cyklotrasou k Chate pri kamennom moste, čo je vlastne prírodná lokalita Borotová 오페라 스트리밍 다운로드.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chata je vybavená prístupným prameňom. Tu treba odbočiť z cyklotrasy doľava.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Penetrovanou cestou prídete k chate Grúňka 윈도우7 폰트 다운로드. Grúňka má na balkóne náboje a nábojnice a pri chate niečo ako modlitbu k drevu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Chata Grúňka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tu sa končí penetrovaná cesta a pokračuje sa ďalej, na rázcestí doprava. Potom treba hľadať na buku bukvu b, teda písmeno B namaľované žltou farbou a doplnené šípkou, ktorá ukazuje do Vetešovho Jarku. Šípku neignorujeme Warlock Hack Download.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po nastúpaní nejakých dvesto tristo metrov ste na mieste pri bunkri. Je tam ohnisko, okolo preteká potôčik, nejaké sedenie a jasnačka bunker. Keď som tam bol tak bolo zamknuté, pri dverách informačná doska. Takže našiel som, videl som, odfotil som a tak som si pripomenul utrpenie všetkých čo pred 70 rokmi vôbec nemali radosť z vojny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bunker

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Domov som sa spustil do Topoleckej, potom do Turej, ale tu som odbočil na Hrachovište, cez Čachtice ku kanálu Váhu po Kopaničiarskej a domov som prišiel od Hornej Stredy.
Podarený výlet, troška športovejší, ale aj pohodovka lebo od písmenka B až do Hrachovišťa je to dole brehom a kolesko ide skoro samé, stačí občas cmuknúť s pedálmi. Lokálka do Turej má tiež svoj kus romantiky. A pohľady na Čachtický hrad zo severu majú fakt gule.

Keby išla veľká partia treba upozorniť železničiarov, myslím, že vedia zabezpečiť pripojenie vagóna pre potreby cykloturistov. Idú prázdniny tak chalani mladí a nežnejšie polovičky to môžu brať ako dobrý tip na celodenný cyklovýlet a možno aj tak trochu že vidím niečo hmotné z vojny na vlastný kuk a nikto ma neofúkne svojím výkladom dejín.
Keby ste sa niekto vybrali a dali to, tak napíšte ako bolo.

profil

Peter Benko

REKLAMA