Connect with us

Blogy

Inšpirácia pre krajšie mesto, alebo ako nevymýšľať koleso

Published

on

Reklama
Reklama

Vo štvrtok 15. januára sa uskutočnila v mestskej knižnici takzvaná malá konferencia  so základnou témou: Inšpirácia pre krajšie mesto. S cieľom: začať vypracovávať nejakú víziu pre rozvoj mesta. Veľmi solídna účasť signalizovala všeobecný záujem  z celej  škály záujemcov. Od poslancov – a tých bolo veľa, až po obyčajných občanov. Od odborníkov, až po laikov. Šiesti prednášajúci mohli dať návštevníkom dosť  impulzov na rozmýšľanie. A či z toho bude aj nejaký efekt pre Piešťany?

To bude záležať na podobných problémoch,  s ktorými zápasili kolegovia prednášajúci  v „svojich“ mestách. Myšlienka, nápad je jedna vec, realizácia druhá a ukončenie tá tretia – aj to je jedna z myšlienok tých, ktorí o tom hovorili. Niekoľko momentov stojí za to, aby som sa o ne podelil aj s čitateľmi. Doslova hviezdou bol prejav bývalého primátora blízkeho mesta,  ktorý sa rozhodol nekandidovať v posledných voľbách preto, že už nemal pocit, že môže ponúknuť mestu nejakú víziu.  Geniálne jednoduché, etické a morálne, na slovenské pomery nepredstaviteľné. Ďalšie príspevky:  Mladý študent sociológie  z Banskej Bystrice dokázal „pohnúť“ takým mesto ako BB s tým, že TO, čo dokázal(!) – sprevádzkoval úplne zdevastovaný prírodný amfiteáter – dokázal to, aj so skupinou, vlastne napriek  vôli „manažmentu“  mesta.

Ďalší študent, tentoraz  fakulty architektúry,  dokázal podobne v Lučenci „pohnúť“ s verejným priestorom hlavného námestia v Lučenci. S príspevkom vystúpili aj perfektní  cyklo-aktivisti s výbornými výsledkami prevažne suplujúcimi štátne orgány – totiž, aj v tejto oblasti, myslím rozvoj cykloturistiky, nás štát „riadi“  štát tak, že sme na chvoste EU aj v cykloturizme.  Aj keď  príkladov zo zahraničia sa dá vždy priviesť za batoh vždy, keď sa chceme poučiť a nie iba vtedy, keď chceme niečo spolitizovať.  Inde je kopu vecí úplne bežných – u nás „objavujeme koleso“ a ešte sa chválime, akí sme vraj dobrí.

Jeden z poznatkov je, že súčasné manažmenty miest (myslím Slovenska všeobecne a zatiaľ sa, chvalabohu do toho nezaraďuje naše mesto – vďaka voľbám) v prevažnej väčšine dokážu dosť znepríjemňovať život tým, čo chcú pre mesto niečo navyše  a obyčajne aj zadarmo urobiť napriek faktu, že voľby sú demokratické. Jediné východisko, zdôvodnenie  je, že na príčine sú občania. Chabou voľbou.

Reklama

V čom pokladám túto akciu, INŠPIRÁCIOU a prínosom pre Piešťany?

1. Hlavný poznatok je fakt, že veľa sa toho dá urobiť. A dokonca aj napriek zaužívanému stereotypu riadenia miest na Slovensku. V prípade nášho mesta pôjde o to, či mesto dokáže využiť podobné iniciatívy a podobné aktivity vo vlastný prospech, alebo sa nebodaj prispôsobí starým trendom.

2. Občianske iniciatívy sú veľmi prospešné, je dôležité ich podporovať, ale zároveň ústretovo manažovať tieto vzťahy – pravda iba potiaľ, pokiaľ nesuplujú tých, čo sú za to aj platení. Možno by nejaká diskusia (konferencia) na podobnú tému konkrétne pre Piešťany vôbec neuškodila.

3. Na druhej strane – nápady, inšpirácie pre krajšie mesto pokladám za prospešnejšie nechať tým, ktorý chcú  pomáhať a pomáhať im – ale vedenie mesta má mať zodpovednosť za oveľa, oveľa širší rozsah prác a zodpovednosti  a tu môže  nastať situácia, že pre drobnosť neuvidíme podstatu. Ale o tom som už tiež niekedy ….

Ján Derďák

Populárne články