Connect with us

Blogy

Budha na kolesi

Published

on

Reklama

Tak tento nadpis treba chápať nie celkom doslovne. V každom prípade takýto nadpis vyvoláva nejaké emócie.

[singlepic id=56579 w= h= float=center]

Reklama

Prvý prípad. Hovorím jednej kamarátke že v Bošáckej doline majú Budhisti modlitebňu. Reakcia bola pomerne prudká typu no už len toto nám tu chýbalo, šelijakí oní sa sem tlačá, čo my nemáme svojich starostí dosť. Máme.

Druhý prípad. Hovorím jednému kamarátovi, že v Bošáckej doline majú Budhisti modlitebňu. Reakcia skorej flegmatická. No už len mešita nám tu chýbala, čo nemáme svojich starostí dosť. Máme.

Reklama

Meliem o tom, že síce nevieme o čo sa jedná, ale v každom prípade je to zle, lebo taký je svet. Nikoho nechcem poučovať, ale ak sa chcete jedovať a skracovať si život pri čítaní tohto článku, tak najprv šup na internet a pokukajte čo to Budhizmus je a v poho to prečítate bez jedovania.

Ešte skoršia kamarátka mi povedala, že v Bošáckej doline je miesto aktivity vyznavačov Budhu. Zaujalo ma to. Samozrejme, hneď som začal špekulovať ako sa tam dopraviť a hlavne ako sa tam trafiť. Nakoniec som tam už bol dvakrát a vždy som trafil. Druhýkrát ľahšie. To som hádam ani nemusel túto poznámku. Ani raz som si nezobral GPS, takže nájsť objekt zostane malým dobrodružstvom aj pre tých, čo sa tam budú chcieť ísť mrknúť. A geocatcherov asi moc nenatoto lebo už tuším moc nefungujú.

Vybral som sa tradične na kolesi (inak v starých Piešťanoch bicyklu hovoria len  takí čo si nevážia tradície). Podľa výpočtu cesta tam cca 40 km, cestu domov k tomu. V mojom počítaní 6 kolečiek okolo Sĺňavy. Štartoval som okolo 11 hod, v cieli som sa vyskytol okolo 15tej, ale asi 45 minút som sa venoval pikantnej bravčovej zmesi v zemiakovej lokši v reštaurácii v Novom meste nad Váhom. Cesta domov je niečo menej. Nie je to bližšie, ale dole kopcom a dosť často aj dole vetrom.

Trasa. Okolo Váhu smer Horná Streda až po Považany, tam cez most na ľavú stranu kanála ďalej na Zelenú vodu. Ak si nedáte odbočku na obed v NMnV tak môžete pokračovať po ľavej strane kanála (nazabúdajte ako sa rátajú strany tokov). Kúsok za hlavnou poľnou trochu doprava a vedie ma to okolo starého koryta Váhu na sever. Po ľavej ruke sa vyskytuje vodná elektráreň. Nič nedbám, stále na sever proti prúdu až po klasický železný most pri Trenčianskych Bohuslaviciach. Po prejdení mostom sa premocem medzi budovami a prídem k starej hlavnej ceste, prejdem na druhú stranu a potom dole cez nový železničný podchod a do Bohuslavíc. Potom smer Bošáca, Zemianske Podhradie a ďalej až po odbočku do osady Španie a tam točím doprava na osadu. Po malom stupáku som v akomsi centre. Vyskytuje sa tu prameň železitej vody, amfiteáter, čo už má naj roky za sebou, pomník partizánom. Ak by ste sem prišli autom tak tu odstaviť, tango cez amfiteáter, načapovať vodu do flašiek aj na domo. Na druhej strane je pomník partizánom so stručným popisom. Nie som zúrivý vyznavač vojenskej histórie, ale prečítať a zamyslieť na minútu sa dá. Teraz čo ďalej? Dá sa ešte ísť kus peši po penetrovanej ceste (na autá nachystané reťaze cez cestu). Podobá sa na asfaltovanú. Vedie hore k samote, prejdem aj okolo tejto samoty a za budovou stúpam doprava stále hore. Narazíte najprv na nápis chrániaci súkromný majetok vyhrážkami, kuk foto. Keď dočítate ten výhražný nadpis tak radšej odbočte doprava po vrstevnici. Už tam skoro budete. Budova je na kopci, nájdete alebo aj nenájdete, treba sa viac snažiť alebo sa opýtajte. Ak by ste mali GPS tak dopíšte ako komentár súradnice aj pre menej orientačne nadaných.

Pri mojom prvom príchode v objekte nik nebol, tak som nafotil. Po chvíli dorazili traja páni alebo mládenci, ktorých som cestou minul nevediac o koho sa jedná. Začali sme komunikáciu. Jeden z nich extra komunikatívny oznamuje, že sú občianske združenie, ktoré tu robí aktivity prírodné, v spolupráci s ochranármi a iným občianskym združením, ktoré tu kosí trávu, aby sa tu zachovali pôvodné druhy rastlín vrátane orchideí. Chcú tiež chovať kozy, včely, organizovať prednášky, workshopy, prípadne aj duchovné aktivity. Budova má byť akože verejne prístupná, ak to bude v podmienkach SR možné. Stavba má byť dokončená tak, že sa dokončí drevená konštrukcia, namiesto múrov alebo inej výplne sa použijú balíky slamy ako miestny zdroj a zamaže sa to hlinou, tiež miestnym zdrojom. Pozemok získali kúpou zrejme časti blízkeho domu. Dom, ten existujúci, má dve časti, druhú časť obýva zrejme pôvodný majiteľ celého domu vo veku cca 70 rokov, ktorému už dnes občianske združenie pomáha s chovom kôz, alebo naopak. Pri mojom príchode pracovali na rámikoch do včelínov na dvore domu, zrejme sa to tu s chovom včiel myslí vážne. A možno aj tie kozy sa budú prejedať orchideami. Úžasná krajina sme. Toto vidieť Holanďania tak kolabujú, oni sa s tým ondia v skleníkoch kvapôčkovou metódou, u nás to žerú kozy a opeľujú ozajstné včely. A nakoniec si orchideu kúpime od Holanďanov. Na zamyslenie.

[singlepic id=56597 w= h= float=center]

Počul som, že sa tam chodia modliť aj ľudia z iných európskych krajín. Jeden sa chodí údajne modliť aj na lúku. Ak sa lúka práve kosí, je nutné modliaceho obkosiť. Zrejme takto vznikajú aj kruhy v obilí. Jedna z možností. Skorej pre pobavenie.

Rozlúčili sme sa v dobrom, držím im palce. Idem si skúsiť spomenúť, ako mi to diktovali www stránku. A rád ich ešte príležitostne (sa kasali, že príležitosti vytvoria) navštívim a vy by ste tiež nemuseli moc otálať. Je to zaujímavé, ozaj.

http://www.wangdenling.sk/

Som šikovný, že som si spomenul na web a nie je to modlitebňa, je to Gonpa, ma šlahne. Pre zaujímavosť jeden z darcov: 蔡 志君. Môžete sa pripojiť k darcom.

Článok dáva zmysel asi len ako dodatok k fotkám. Píšem to preto, lebo chcem aby som nezabudol a tiež preto, lebo je to bod stretu našej a inej kultúry, zaujímavý cieľ nielen cyklovýletov. Možno aj obrázok rôznorodosti v našej Európe. Zdvihnite pozadie a posúďte sami. A ja som si oddýchol pri písaní, super. Ďakujem za pozornosť.

Slovensko je úžasná krajina

Peter PN

Populárne články