Connect with us

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Investície župy do rozvoja Piešťan – cesty, sociálne služby aj kultúra

Published

on

Reklama
Reklama

V stredu 19.6. o 13.00 sa v Mestskej knižnici v Piešťanoch uskutoční výjazdové 11. riadne zasadnutie Zastupiteľstva TTSK. Spomedzi 42 bodov, ktoré sa budú schvaľovať, sa Piešťan priamo dotýkajú najmä body 39 – približujúci investície v okrese a tiež návrhy ocenení osobností TTSK z rôznych oblastí v bode – 6, kde bol na ocenenie navrhnutý známy piešťanský rodák, paracyklista Jozef Metelka.

Zlepšiť stav ciest by mala modernizácia cesty II/499 Banka vrátane Krajinského mosta v Piešťanoch, ktorá by sa mala uskutočniť v roku 2019. Očakávaná je aj potrebná rekonštrukcia a modernizácia cesty II/499 v úseku cesty horského priechodu Havran, kde sa realizácia stavebných prác predpokladá v roku 2020. Predpokladaná výška investície na Krajinskom moste a Banke bude 2.1 mil. EUR, na Havrane 3.7 mil. EUR.

Krajinský most

Trnavský samosprávny kraj kontinuálne pracuje na výstavbe cyklotrás naprieč celým územím. Dobudovanie Vážskej cyklomagistrály v časti Šulekovo – hranica TTSK/TSK a v úseku most Bodona – hranica TTSK/TSK bude slúžiť obyvateľom okresu a zvýši ich ekologickú mobilitu, pomôže aj cestovnému ruchu.

Na pozemku športového ihriska bývalej SOU vodohospodárskeho v Piešťanoch vybuduje Trnavský samosprávny kraj nové zariadenie sociálnych služieb. V okrese Piešťany absentuje ZSS v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Nedostatočná je i kapacita špecializovaných zariadení v piešťanskom okrese, kde jediný neverejný poskytovateľ nie je schopný pokryť žiadosti o poskytovanie sociálnej služby. V tohtoročnom rozpočte TTSK bolo na tento zámer vyčlenených 100 tisíc EUR.

Reklama

Obnovenie leteckých dní, charterové lety do Antalye a Hurghady, vybudovanie príletovej haly a detského kútika sú prvými dôležitými krokmi z hľadiska rozvoja letiska Piešťany. Pripravuje sa vybudovanie a zvýšenie kapacity parkoviska pri letisku – tzv. projekt Integrovaného parkoviska, ktorý bol schválený na decembrovom zasadnutí TTSK, ktoré má slúžiť dovolenkárom, ale môže neskôr pri spolupráci s mestom slúžiť i ako záchytné parkovisko s pripojením na blízku cyklotrasu. Ďalší rozvoj a trvalá udržateľnosť letiska vyžaduje efektívnu spoluprácou akcionárov – TTSK, Mesta Piešťany a Ministerstva dopravy.

Cieľom zriadenia novej kultúrnej inštitúcie – kreatívneho a kultúrneho centra – je vybudovať kreatívne centrum s významom pre široké okolie. Projekt skultúrnenia a oživenia nevyužitých priestorov bývalého SOU na Kollárovej (tzv. Figaro), ktorý sa zrodil pred dvoma rokmi a postupne nadobúdal konkrétne kontúry, bol predstavený na pracovnom stretnutí kreatívcov so zástupcami TTSK a Mesta Piešťany vo štvrtok 13. júna. Názov pripravovaného kultúrno-kreatívneho centrum ARTA je návratom k historickému názvu objektu niekdajšej Považskej továrne na čokoládu a cukrovinky, kde sa vyrábali aj roksové lízanky. Naplnenia tohto cieľa predpokladá založenie neziskovej organizácie TTSK a Iniciatívy ARTA – neformálneho združenia miestnych aktivistov v kultúrno-kreatívnej oblasti.

Bývalé Figaro na Kollárovej ulici

Cena Trnavského samosprávneho kraja je verejným ocenením pre jednotlivcov a kolektívy Spomedzi piešťanských športovcov a tímov bol na ocenenie navrhnutý Jozef Metelka. V cyklistike zdravotne postihnutých sa presadil krátko po vstupe do profesionálneho športu, na majstrovstvách sveta v Mexiku v roku 2014, kde získal jednu zlatú a dve strieborné medaily. Zaradil sa medzi elitu paracyklistov, čo potvrdzuje dlhodobo stabilnými výkonmi na vrcholných podujatiach. V roku 2019 získal titul Majstra sveta v dráhovej paracyklistike.

Kompletný materiál k zasadnutiu Zastupiteľstva TTSK nájdete tu. O pripravovaných investíciách do rozvojových aktivít v okrese Piešťany pojednáva bod 39.

Lucia Drábiková
poslankyňa TTSK
lucia.drabikova@gmail.com

Ilustračné foto:  Miroslav Petráš a Matúš Ficel, mf

Populárne články