Connect with us

Blogy

Blog Jána Derďáka: Piešťany dnes. Zamyslenie

Published

on

Reklama
Reklama

Tak už máme aj nového šéfa (rozumej – prednostu) Mestského úradu, kvôli čomu sa zrejme posúvalo všeličo, aj zasadnutia poslancov. Logické. Ale aj týmto sa vlastne podporujú rôzne indície o  doterajších kauzách pri riadení mesta…. V čom sa to všetko podobá ako vajce vajcu skoro celému Slovensku?

Presne v tom, že po voľbách sa v „slovenských podmienkach“ dostanú na čelo kdejakých úradov ľudia, ktorí sú schopní robiť iba „neplechu“ a prípadná výmena, alebo „náprava“ sa reprezentuje div nie ako morálna očista, v tomto prípade úradu, v inom, hocijakého útvaru – od vlády a parlamentu, cez župy, až po mestá a obce. Namiesto toho, aby hlavný šéf priznal tú zásadnú chybu. V našom prípade vlastne dvojchybu!

Prvú – nie manažérsky (myslím odborný) výber šéfa úradu. Alebo neodborný. Keďže sa nevydaril! Čo čakal? Že to všetko pôjde samo? Druhú – nezvládnutie fungovania úradu, keď nedokázal, dajme tomu zmobilizovať výkonnosť úradu. Keď hádam jediná evidentná činnosť bola akože „personálne riešenie efektívnosti úradu“ a to  presne takou cestou, že sa musela narušiť aj aká-taká pracovná atmosféra a výkonnosť…

Každá učebnica zaoberajúca sa riadením hovorí, že šéf by mal vytvoriť systém, ktorý dokáže zmobilizovať (takmer) všetkých vo svojej výkonnosti, alebo aspoň pokračovať v robote – a až potom, potom sa môže personálne hrať, môže aj vymieňať, ale tak, aby každý krok bol lepší… Že ako sa to podobá na celé Slovensko? Aj tak, že nikdy sa neberie na zodpovednosť ten, kto má riadiť, kto má zodpovednosť … kto je šéfom toho, kto to „pobabre“.

Reklama

Ďalší poznatok: problémová spolupráca, alebo skôr nespolupráca s poslancami môže mať  a predpokladám, že bude mať oveľa väčšie problémy v budúcnosti (a vôbec nie preto, že si nejaký bloger otvorí „hubu“ a nazve veci relatívne pravdivo, ale aj preto, že nejaký čitateľ, diskutujúci na tom blogu, nemá záujem rozmýšľať, ale namiesto toho začne útočiť na toho, kto si dovolil pomenovať problém… čo priam symbolizuje správanie väčšiny obyvateľov – teda aspoň tých cca 40% voličov tohto štátu ) a možno už pri tomto rozpočte, ale pri predpoklade doterajšieho trendu vzťahov pri takmer každom hlasovaní v budúcnosti môže nastať poriadne iskrenie. A to je o tých pracovných vzťahoch.

Ďalší:  Letisko. Odrazu  sa ukázalo, že v predstavenstve, kde  je samý „odborný VÚC – man“, a ktorí majú najväčšie slovo k hospodáreniu letiska je čierna diera a oddĺženie letiska, a tiež hlavne ako ďalej po oddlžení letiska je stále ako (populistická) rozprávka. Už pred rokom bolo veľa rečí, ako sa ide letisko zachrániť – všetci si s prepáčením otierali hubu o prázdne slová (tam linka, tam linka, toľko a toľko cestujúcich…) a nič sa neurobilo.  Exemplárny príklad, ako sa dá hodne stratiť, namiesto toho, aby sa začalo skutočne robiť a nie na letisku, tam je zbytočne hľadať chybu, ale napríklad aj na prapôvodnom začiatku významu a podstaty existencie letiska – v rozvoji turizmu, rozvoji podnikania, teda vo využívaní letiska.

Ďalší, významovo asi prvý:  Tvorba mestského rozpočtu. To ako sa doteraz „narába“ s prípravou rozpočtu na nasledujúci rok hovorí za veľa. A je to vlastne prvý rozpočet tejto „novej generácie“ a už je problém na svete. A vôbec nemusel byť. Keby! Kto z čitateľov si myslí, že to je iba nejaká maličkosť, tak to iba ukazuje o jeho predstavivosti (nechcem hovoriť o znalostiach)  akéhokoľvek  spravovania akéhokoľvek úradu, alebo „súkromnej“ spoločnosti.  A mesto, jeho vedenie, vlastne začalo svoje spravovanie mesta personálnymi  opatreniami, ktoré sa robili tak neodborne, že  – no, vlastne vidíme. A akýkoľvek nový prednosta – pokiaľ bude chcieť prežiť a „nezdúchne“ (podobne ako prvý riaditeľ technických služieb) bude sa musieť pripraviť, že bude možno, no, ako ten kôl v plote. Takže sa môžeme tešiť. Ale treba mu držať palce.

A možno najmenší problém?  Všeobecné potenie sa (predstavených mesta) s nejakým programom rozvoja mesta, aj s tlakom zhora – keď nebude schválený prídeme o …. no, o všeličo, najmä o eurofondy.  Teda schváľte niečo, a potom nejako bude. A to je vždy, keď sa najprv nevyriešia tie podstatné problémy, ale sa ide stavať „na piesku“ a s nefungujúcou logikou. Nakoniec, ako aj prvý krát pred zopár rokmi, s nejakým paškvilovým programom, ktorý vtedy tvoril súpis názorov mizivého počtu občanov. Asi tak, ako teraz a znovu. A bez poučenia.

A ešte, aby sa nezabudlo – úsmev trochu cez slzy: CENTROOM – ako potvrdzujú doterajšie poznatky, konečne majú Piešťany niečo, čo nám môžu ostatné mestá závidieť. Turisti chodia obdivovať stavbu, ktorá teoreticky by mohla hocikedy spadnúť a oni môžu byť svedkami pádu budovy. Hmm?! A keď k tomu prirátame:

  • CT-čko a riaditeľa, ktorý má, podľa klebiet viac vlastných firiem, ako… a nemá napríklad primára interného oddelenia už poriadne dlhú dobu…
  • akútne zosuvy pôdy v blízkej Banke,
  • a možnosť vidieť o ktoré pozemky má záujem známy český veľkopodnikateľ, ktorý chce(chcel) vybudovať okrem aquaparku – to asi len tak bokom, aj vlastné kúpele (s liečivým prameňom) a ktorého údajne pre niečo vyšetruje aj česká polícia ….

No, aj zlá reklama môže byť na niečo dobrá. Ale určite ani to by mesto v terajšej situácii nevedelo využiť.

Ján Derďák

Populárne články