Connect with us

Blogy

Blog Jána Derďáka: Druhý viceprimátor – a hanba na pár rokov?

Published

on

Reklama
Reklama

A je to tu!  Ďalší krok, aby sa občan nenudil. To, čo by žiaden rozumný obyvateľ Piešťan nepredpokladal, že sa vôbec stane – je na svete. Je „uzákonené“, že v Piešťanoch bude nie jeden, ale dvaja viceprimátori. Budeme mať dvoch viceprimátorov. Logika politiky asi hovorí, že keď to nezvláda jeden (viceprimátor), tak budú dvaja. Keď ani dvaja, budú traja – no, asi je potom problém v primátorovi.

mestský úrad 2_resizeAlebo pri odbornom hodnotení je otázka postavená aj tak: keď to nezvláda jeden „vice“ – treba ho vymeniť. A možno úplne rovnako, ako pred rokom začala táto vrchnosť – vymieňať šéfov útvarov na úrade. Ozaj – a je vôbec potrebný aj jeden „vice“ a načo je vlastne „vice“, okrem zastupovania primátora počas jeho neprítomnosti? Alebo budeme nahrádzať chýbajúcich zamestnancov Úradu a namiesto nich menovať viceprimátorov? Otázok, aj fundovaných viac, ale odpoveď – aspoň minimálne zodpovedajúca predkladaným rečiam pred voľbami – žiadna. Ono v skutočnosti ani nejde o pozíciu viceprimátora, ako o spôsob, ako sa k takémuto rozhodnutiu dopracovalo.

Ale skúsim od začiatku:

Od začiatku – hneď po výsledkoch komunálnych volieb sa začalo ukazovať, že taký výsledok, aký vznikol v Piešťanoch môže spôsobiť dosť problémov. Dosť problémov pre mesto. Zvoliť za primátora človeka, ktorému (asi z hľadiska veku) chýbali základné znalosti skutočnej riadiacej roboty, alebo skutočné manažérske skúsenosti, (pretože presne taký je výsledok! Buď neznalosť, alebo úmysel! )) bolo iba pokračovaním doterajšej takzvanej politickej praxe takmer na celom Slovensku. Národ, na rôznych úrovniach, je schopný si vybrať za svojho politika človeka, ktorý nakoniec dovedie štát, župu, mesto, obec na psí tridsiatok – a občan má stále problém pochopiť

Reklama

Za druhé: Vybrať si za svojho viceprimátora kamaráta, ktorý nemá ani zamak odborných skúseností v skutočnej robote – na to bolo treba poriadnu odvahu, rovnako, ako vtedajší výber prednostky úradu. Všetci traja mládežníci by hádam aj chceli, ale ako sa ukázalo, to nestačilo. Skôr naopak. Pravdepodobne s vedomím, že sú neomylní a s predstavou, že všetko zvládnu, začali postupne fakticky likvidovať mestský úrad až logicky to nemohlo skončiť inak. Tento tandem hádam niekde pri pive sa dohodol, že ako prvé urobí „poriadok“ na úrade – to, že si to zrejme predstavovali ako známe postavičky Pat a Mat je smiešne a doplaču odrazu. A tým sa spustila celá mašinéria nedostatkov a chýb, výsledkom čoho je situácia dnešná. Na jednej strane dvojica na všetko „odhodlaných mužov“ a na druhej strane väčšina zastupiteľstva. Výsledok poznáme. Trvalý problém, ktorý vôbec nevyrieši mať dvoch, alebo hoci aj piatych viceprimátorov teda spôsobil primátor chybným výberom (personálnym, alebo politickým. svojho „vice“ (pretože výsledok je taký, ako je – hlúpy. A pochopiteľne neodborný zo strany hocijakého biedneho manažéra), – a to je aj o tom nejakom volebnom programe, ktorý vlastne nebol. Alebo je tu ešte jedna možnosť: nie viceprimátor je na vine súčasnému stavu. A to by už bolo niečo podstatne vážnejšie.Veď vymeniť „vice“, v záujme upokojenia situácie by naozaj nemal byť problém. Druhá vec je – a čo keď s dvoma „vice“ bude ešte viac problémov?! Čo potom?A zároveň môžeme konštatovať, že podobná „hlúpa“ situácia v Piešťanoch nebola – vôbec, v celej histórii primátorovania. A súčasný výsledok – dvoch viceprimátorov je iba vyústenie týchto doterajších chýb.

poslanciĎalej. Zopár mladých nadšencov v snahe a hádam aj v dobrej viere urobiť spoločenský zázrak v meste, ktoré má pred sebou predovšetkým veľkú kopu zásadných problémov a nepomôže tomu nijaká iniciatíva „zdola“ dokázala získať dostatok hlasov, aby mohla vytvoriť politickú platformu nazvanú „Spoločne pre Piešťany“. (Že je to svojim spôsobom niečo pripomínajúce posledné slovenské voľby – a výsledok pre politické skupiny, ktoré tiež chcú robiť poriadky „zdola“ –  tiež s veľkou chuťou, ale s malou osobnou zodpovednosťou …. je fakt). Že vznikla situácia, keď aj táto „skupina“ sa dostala do pozície, že chce, ale okrem vehementnej „pomoci“ a pomoci pri zostavovaní rozpočtu a zopár drobných úspechov nedokázala toho veľa a ako „nie prvá sila“ pri rozhodovaní (prvou by mal byť primátor), by chcela meniť Piešťany, čo veľmi, veľmi pravdepodobne nie je možné. Iba!? Iba v tom prípade, keď by vedenie radnice totálne vzdalo svoju predstavu – pravda iba v tom prípade, keď by ju vôbec malo a nechalo sa iba viesť vo voze, ťahanom „SPP“ – čo by bola vrcholne smiešna situácia. Primátor aj „prvý“-viceprimátor budú brať plat a druhý vice (tiež síce s platom) bude robiť. Otázka je či aj „SPP“ má vôbec predstavu, čo a ako by najviac prospelo mestu? Pretože zatiaľ veľká väčšina občanov tú ich predstavu nepozná. A teraz sa natíska otázka: Prečo SPP riešilo problémy primátora a hlavne jeho zástupcu tak, že tieto problémy chcelo zobrať na seba? Je to záhadou. Zaujímavá je aj otázka: čo za blbec poradil šéfovi tohto zoskupenia aby súhlasil s „dvojviceprimátorským“ riešením? Pretože je viac-menej isté, že tým vznikne možnosť, že práve pre toto si výrazne oslabil svoju prípadnú budúcu politickú kariéru? a možno v terajšom svete ani nie?!

O problematike rozvoja mesta nabudúce.

Ján Derďák

ilustr. foto: archív PNky

Populárne články