Connect with us

Blogy

Blog Jozefa Drahovského: Ach, cyklisti naši piešťanskí

Published

on

Reklama
Reklama

Zima prituhuje, dni sa skracujú. Čoraz častejšie teda jazdíme potme. Teraz nemyslím len nás bicyklistov, ale aj nás šoférov a samozrejme aj nás chodcov. Myslím, že hovoriť o tom, že Piešťany sú jedno z najhustejšie obicyklovaných miest na Slovensku, je asi zbytočné. Ale ako je to s našou – vašou bezpečnosťou?
Trikrát v týždni ráno o šiestej čakávame kolegov asi 10 min na okrajovej časti jedného nemenovaného sídliska v Piešťanoch. Jedná sa o vedľajšiu cestu, ktorá je však veľmi hojne využívaná práve cyklistami. Čas si krátievame počítaním osvetlených a neosvetlených jazdcov. A čo si myslíte, ktorých je viacej takto za tmy zrána?? Áno. Tých neosvetlených, o reflexných vestách ani nehovoriac.
Čo však môže spôsobiť takýto tmavý prízrak na ceste? Mne osobne sa veru veľakrát stalo, že som si takéhoto nezodpovedníka všimol na poslednú chvíľu a nechýbalo veľa a mohlo byť zle. Stačí vtedy malá nepozornosť zo strany šoféra, alebo trošku dažďa, či oslňujúce reflektory protiidúceho auta a nehoda je na svete. Úplne zbytočne.
Veď stačí možno 10 EUR, ktoré by snáď každý našiel na povinnú výstroj a bolo by všetko bezpečnejšie. Sťažujeme sa často na kriminalitu a nebezpečné prostredie v mestách, ale mali by sme začať od seba. Veď aj takéto nedodržiavanie dopravných predpisov svedčí o našom vzťahu k zákonom.
Ale vráťme sa k tým tmavým ranným jazdcom. Ako ich prinútiť, aby boli svetlejší? Dnes sme prišli so super riešením. Zapojiť našich mestských (možno aj štátnych) policajtov takto zrána, alebo aj večer. Pripraviť im balíčky s predným a zadným svetlom a s reflexnou vestičkou. Nech sa len postavia na hodinku na niektoré križovatky a pristavujú neosvetlených bicyklistov. Nemusia predsa hneď dávať prísne pokuty. Ponúknu im pripravený balíček za povedzme už spomenutých 10 EUR. V prípade, že si ho nespratník kúpi, máme o jedného neosvetleného menej. Ale ak si nekúpi a nevyzbrojí sa proti tme predpísaným výstrojom, tak nech mu pekne odoberie príslušník ventilky z kolies :-) .

Populárne články