Connect with us

Aktuality

Župan aj trnavský primátor dohadovali spoluprácu na Taiwane

Published

on

Reklama

Hlavným cieľom pracovnej cesty na Taiwan bol rozvoj vzájomnej spolupráce v oblasti hospodárstva a obchodu. Trnavská župa sa partnerom predstavila ako región s otvorenými možnosťami pre potencionálnych investorov. Strategickou prednosťou župy je jej geografická poloha a rozvinutý automobilový priemysel, ktorý môže poskytnúť Taiwanu prienik na európsky hospodársky trh.

Tiež sa podarilo dohodnúť možné alternatívy akademickej spolupráce župy s Národnou Taiwanskou vedecko-technickou univerzitou (NTU) ako aj spoluprácu so strednými školami. Priestorom na rozvoj spolupráce je oblasť „Smart City“ či oblasť výmenných študijných pobytov pre študentov, pedagógov a príprava a realizovanie medzinárodných projektov. NTU je jedna z najprestížnejších univerzít, ktorá v rámci svetového rankingu 2019 QS z top 25 univerzít sa nachádza na 23. mieste.

Delegáciu TTSK a samosprávy tvorili župan TTSK Jozef Viskupič (v poradí štvrtý zľava), vicežupan TTSK József Berényi, vedúca medzinárodných vzťahov TTSK Petronela Ďureková, primátor Trnavy Peter Bročka, primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hajoš a doc. Dagmar Cagáňová, STU MTF v Trnave, odborníčka v téme Smart City technológií.

„Smart technológie však nie sú limitované len na inteligentné riešenia pre mestá. Preto jednou z našich priorít je rozšíriť inovatívne technológie a smart riešenia na celý región, aby ich existenciu pocítili aj obyvatelia vidieckych oblastí,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Reklama

Riešili aj partnerstvo s taiwanským mestom

Delegáciu TTSK a samosprávy tvorili aj primátor Trnavy, Peter Bročka a primátor Dunajskej Stredy, Zoltán Hajoš, ktorých záujem a pozornosť boli tiež venované témam ako Smart City technológie a inovatívne riešenia, ktoré by boli aplikovateľné v našich mestách. S primátorom jedného z najlepšie prosperujúceho mesta Hsinchu, s Lin Chih-chien zástupcovia samospráv diskutovali o možnostiach, ktoré by prinieslo partnerstvo práve s týmto mestom. A to nielen na úrovni miest, ale najmä v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom.

V rámci delegácie TTSK sa na rokovaniach zúčastňovala aj predstaviteľka akademickej pôdy, doc. Dagmar Cagáňová, splnomocnenkyňa pre medzinárodné vzťahy na Ústave priemyselného inžinierstva a manažmentu, STU MTF v Trnave.

Reklama

TS TTSK

Populárne články