Connect with us

Aktuality

Zodpovednosť za rozhádzaný odpad nemocnica odmieta

Published

on

Reklama

Injekčné striekačky v kontajneroch na komunálny odpad má podľa Nemocnice Alexandra Wintera na svedomí neznámy páchateľ. Hrozí za to pokuta prevyšujúca 16-tisíc eur. Aj kvôli vandalom inštalujú v areáli kamery.

w_MG_8025

Reklama

Krátko po nájdení biologického materiálu a osobných údajov v nepoužívanej pitevni sa musela Nemocnica Alexandra Wintera (NAW) vysporiadať s množstvom odpadu rozhádzaného okolo jej kontajnerov. Použité injekčné striekačky, zakrvavené tampóny a ďalší zdravotnícky materiál ležali v nedeľu neďaleko nábrežia Váhu, kadiaľ sa radi prechádzajú návštevníci aj obyvatelia Piešťan.

Podľa písomného stanoviska, ktoré nám poskytla asistentka riaditeľky Mária Baďurová, zamestnanec nemocnice zistil 1. júna ráno, že neznámy páchateľ násilím vnikol do zabezpečenej uzamknutej plechovej skrine. Odtrhol spodný kovový uzáver zabezpečený zámkou, ohol dvere a cez vzniknutý priestor povyberal uložený odpad a ten porozhadzoval po okolí.

Reklama

„Prevádzkové oddelenie NAW n. o. po zistení tejto skutočnosti okamžite zabezpečilo uloženie tohto odpadu do ďalšieho kontajnera určeného na uloženie a zber nebezpečného odpadu pred likvidáciou a priestor vyčistilo.“

Informáciu, že sa niečo podobné stáva opakovane, zástupkyňa NAW odmietla. Podľa stanoviska nakladá nemocnica s odpadmi v súlade so zákonom č. 223/2001 aj s príslušnou vyhláškou ministerstva zdravotníctva.

V nej sa podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva SR Lenky Skalickej píše, že biologicky kontaminovaný odpad sa musí do transportu zo zdravotníckeho zariadenia skladovať vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, dlhšie iba v prípadoch ak je v chlade alebo mraze.

„Na jednotlivých oddeleniach sa nebezpečný odpad ukladá do uzatvárateľných, nepriepustných a mechanicky odolných obalov. Ostrý odpad (použité striekačky a ihly) sa ukladajú do spáliteľných hrubostenných obalov. Obaly (spravidla ide o kartónové účelové krabice) sa plnia do 2/3 objemu a následne sa uzatvárajú prelepením. Takýmto spôsobom zabezpečený nebezpečný odpad sa centrálne skladuje vo vhodných priestoroch do doby transportu zo zdravotníckeho zariadenia na takom mieste, aby k nemu nemali prístup nepovolané osoby, zvieratá a hmyz,“ uviedla Lenka Skalická.

Takéto nakladanie s použitými striekačkami deklaruje aj nemocnica. Fotografie, ktoré sme urobili v nedeľu pri jej kontajneroch, to však vyvracajú. „Ak boli nájdené striekačky v kontajneroch na komunálny odpad, tieto tam musel vhodiť neznámy páchateľ, resp. cudzia osoba mimo zamestnancov nemocnice,“ píše sa v stanovisku.

Nemocnica trvá na tom, že nebezpečný odpad pred odvozom a likvidáciou uskladňuje v špeciálnom  kontajneri. Plechová skriňa, ktorá bola v nedeľu vylomená, je určená na „operatívnu manipuláciu pri presune materiálu z oddelenia do uvedeného kontajneru.“

Medzi opatreniami, ktoré NAW prijala v súvislosti s vandalizmom bude rozšírenie skladových kapacít novým špeciálnym kontajnerom a monitorovanie celého areálu kamerovým systémom, ktorého montáž začala už minulý týždeň.

Text: Martin Palkovič

Populárne články