Úvod Aktuality Zmena času už v nedeľu. Naposledy by sa mal meniť v roku...

Zmena času už v nedeľu. Naposledy by sa mal meniť v roku 2021, rozhodol dnes europarlament

REKLAMA
Mlyny

Opäť je tu zmena času zo zimného na letný. V nedeľu 31. marca si hodinky posunieme z dvoch hodín na tri. Europarlament dnes rozhodol, že naposledy by sa tak malo stať v roku 2021.

Za ukončenie striedania zimného a letného času v Európskej únii počnúc rokom 2021, ktoré napokon navrhla Európska komisia hlasovalo 410 poslancov zo 751 členov parlamentu. Proti bolo 192 poslancov. Nasledovať bude rokovanie s Radou EÚ, ktorú tvoria členské štáty. 

Domoss Kuchyne Vian 2019
Domoss Kupelne Viano 2019

Celoeurópsky prieskum v septembri 2018 skončil tým, že 84 percent hlasujúcich si želá ukončenie striedania času. Plánovalo sa, že do apríla 2019 sa má členský štát rozhodnúť, či si ponechá stály letný alebo zimný čas.

Zmena času naposledy v roku 2021, môže však dôjsť k prieťahom

Výbor Európskeho parlamentu pre dopravu a cestovný ruch prišiel s najnovším návrhom, že v krajinách, kde sa rozhodnú pre letný čas, má dôjsť  k poslednej zmene v marci 2021. V krajinách, kde si zvolia zimný čas, naposledy príde k posunu v októbri 2021.

Štáty EÚ majú zavedenie času koordinovať medzi sebou. V prípade, že by hrozilo, že rozhodnutia členských krajín zasiahnu do fungovania vnútorného trhu EÚ, eurokomisia môže predložiť návrh odložiť dátum uplatňovania smernice o rok a predložiť vo vzniknutom časovom priestore nový návrh. 

-th-

REKLAMA