Connect with us

Aktuality

ŽiWell Vandal medzi najlepšími pivami Slovenska

Published

on

Reklama

Od včerajšieho večera sú známi víťazi 12. ročníka najprestížnejšej súťaže slovenských pív Slovenská pivná korunka. Počas slávnostnej pivnej korunovácie si symbolické bronzové, strieborné a zlaté korunky prevzali zástupcovia 11 veľkých, malých a remeselných pivovarov. Do tohto ročníka sa prihlásilo 28 pivovarov, ktoré do súťaže nominovali 128 domácich vzoriek pív. Piešťanský pivovar ŽiWell uspel tiež, keď v najobsadenejšej kategórii American IPA, kde bolo nominovaných až 23 vzoriek, získal Zlatú pivnú korunku za pivo ŽiWel Vadal 14°.

Tajomstvo dobrého a kvalitného piva spočíva nielen v kvalite jeho prírodných surovín – vody, sladu, pivovarníckych kvasníc a chmeľu – ale hlavne v remeselnom majstrovstve pivovarníkov. I napriek tom, že sa niektorí ľudia sa pýtajú, či vôbec existuje slovenské pivo, faktom je, že na Slovensku existuje približne 70 pivovarov. Príbeh piva sa začína, keď sa na poliach seje jačmeň. Slovenskí farmári jačmeň dopestujú a slovenské sladovne ho spracujú na kvalitný slad. Sládkovia z pivovarov od Holíča po Humenné, od Hurbanova po Čadcu, potom varia svoje pivá s plným nasadením, aby splnili očakávania tých, ktorí ich pivo obľubujú.

Reklama

Piešťanský pivovar ŽiWell uspel v súťaži, ktorú organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, podľa všetkého prvým pivom IPA navareným na území súčasných Piešťan. Príjemná svieža vôňa, vyvážená plná chuť, silný chmeľový záver v podaní amerických chmeľov Amarillo, Cascade a Chinook. Pivovarníci hovoria: „Myslíme, že prišiel čas, aby aj stredná Európa začala piť IP,“ pričom tá piešťanská chutila najviac aj profesionálnych degustátorom, ktorí hodnotili pivá vrámci súťaže. Slávnostnému udeľovaniu ocenení súťaže Slovenská pivná korunka totiž predchádzala profesionálna anonymná degustácia. Počas dvoch dní 33 expertov nakoniec hodnotilo 122 pív z 27 pivovarov, ktoré súťažili v 9 kategóriách.

„Pohár čerstvo načapovaného piva, ktorý je na konci tejto cesty, je určite slovenský“, konštatuje Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. „Som veľmi rada, že aj tento rok bol o záujem súťažiť o Pivné korunky. Predovšetkým v kategóriách, kde súťažili svetlé desiatky a dvanástky, bola nielen účasť ale aj kvalita veľmi vysoká. Degustátori mali ťažkú úlohu vybrať z nich tri najlepšie. Táto skutočnosť je dôkazom, že svetlé pivá majú u nás dlhu tradíciu.“ Kompletné výsledky Slovenskej pivnej korunky nájdete na www.slovenskepivo.sk.

Reklama

Počas galavečera boli zároveň ocenené osobnosti, ktoré sa významne pričinili o rozvoj slovenského pivovarníctva a sladovníctva. Osobnosťou slovenského pivovarníctva a sladovníctva sa tento rok stali Gabriela Brunacká zo Sladovne Michalovce, Pavol Jurčík bývalý riaditeľ popradského pivovaru Tatran a Peter Ruml, výrobný riaditeľ Banskobystrického pivovaru.

 

Zdroj: TS Foto: SZVPS

Populárne články