Úvod Aktuality Životnému prostrediu má pomôcť spoplatnenie plastových tašiek

Životnému prostrediu má pomôcť spoplatnenie plastových tašiek

REKLAMA
Krojovaný Anna Bál 2020

Odpadom sa platové tašky stávajú pomerne rýchlo a ich výskyt v životnom prostredí neustále rastie. Jeden Slovák ich ročne spotrebuje približne 466 윈도우 curl 다운로드. Reč je o ľahkých plastových taškách, ktoré predstavujú výraznú záťaž pre životné prostredie. Od 1. januára 2018 ich predajcovia musia spoplatniť a taktiež alternatívne poskytovať iné druhy tašiek z papiera či textilu alebo tašiek určených na opakované použitie. 

REKLAMA
Chlapci na panvici
Sheriff Taxi Piešťany
Knebl
Dompek Pizza donaskova sluzba

Envirorezort si od prísnejšej odpadovej legislatívy sľubuje obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch hd 영화 다운로드. Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia pokuty od 500 do 50 tisíc eur. Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty je oprávnená Slovenská obchodná inšpekcia 매도소녀 다운로드.

„Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Veľmi rýchlo sa z nej stane odpad. Zákazníkovi často slúžia menej ako hodinu 첵 무료 다운로드. Kým prenesie nákup z obchodu domov. No životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov. Zrátané a podčiarknuté, plastové tašky zdarma sú luxus, ktorý si už ďalej nemôžeme dovoliť,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos 언차티드3 다운로드. Je presvedčený, že počet plastových tašiek klesne ako v smetných košoch, tak aj tých voľne pohodených v prírode.

Spoplatnené sú ľahké plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov 마스터캠 x9 다운로드. Veľmi ľahká plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov – nazývaná aj ako mikroténové vrecúško, ktorá sa vyžaduje z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami, spoplatneniu nepodlieha Wizard of Legends.

Novelu zákona o odpadoch z dielne envirorezortu, ktorá spoplatnila ľahké platové tašky, schválilo ešte v marci minulého roka 123 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Download Alder Friends. Novela zákona má jediný cieľ, a to znížiť spotrebu a produkciu ľahkých plastových tašiek. Jednoduchým spôsobom – spoplatnením. Plastové tašky pri nákupoch tak sú s účinnosťou od 1 카라 큐피드 다운로드. januára 2018 povinne spoplatnené.

Ruka v ruke s týmito opatreniami ministerstvo životného prostredia ešte koncom roka 2016 vyhlásilo iniciatívu „Slovensko bez igelitových tašiek“ paper dolls. V súčasnosti sa k výzve pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju i Zväz obchodu a cestovného ruchu SR. Cieľom je postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja a zákazníkom pri nákupoch ponúkať inú, ekologickejšiu alternatívu.

-inf/TS Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky/Foto: pixabay.com, archív-

REKLAMA