Connect with us

Aktuality

Zhromaždenia kotlebovcov a ľudí proti fašizmu skončili zaujímavými diskusiami

Published

on

Reklama
Reklama

V Piešťanoch bolo v piatok 31. januára pomerne rušno. V Mestskom kultúrnom stredisku Mesta Piešťany organizovali stretnutie s voličmi predstavitelia strany Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko. Pred ním sa na streli obyvatelia z podnetu iniciatívy Piešťanský okruh na zhromaždení pod názvom Nechceme zlo a nenávisť v Piešťanoch, ale zároveň sem zhromaždenie zvolali i strany PS a Spolu. Po prekrikovaní, drobných strkaniciach, skončilo stretnutie celkom zaujímavými diskusiami účastníkov.

Ľudia, ktorí vyjadrovali nesúhlas s fašizmom zablokovali vstup do priestorov MsKS. Priniesli transparenty s nápismi Stop fašizmu, ale i s heslami Winter by sa v hrobe obracal, alebo Sme tu za 1064 obetí holokaustu z Piešťan. Kričali a skandovovali „fašisti“, „hanba“, „my sme tu doma“, či na kotlebovcov tiež volali „choďte domov“.  Ľudia smerujúci na stretnutie v priestoroch MsKS, prechádzali zväčša bokom popri dave. Postupne zaplnili celé hľadisko aj priľahlú chodbu.

V momente, keď prichádzala dodávka ĽSNS postavila sa jej časť účastníkov zhromaždenia do cesty a začali volať „odíďte“. Auto ľudí pomaly tlačilo pred sebou, tak, že museli zasiahnuť policajti na mieste a uvoľniť mu cestu. Našťastie sa nič vážnejšie nestalo. Po tomto incidente polícia povolala zásahovú jednotku, ktorá dohliadala na ďalší priebeh zhromaždenia.

Časť účastníkov z oboch táborov sa snažila medzi sebou diskutovať. Niektorí kultivovane s argumentami, ale na oboch stranách sa našli i takí, ktorí sa vzájomne častovali vulgárnymi nadávkami. 

Reklama

„Hrdá a zároveň mi je mega smutno, kam sme sa to dostali. Rozprávala som sa so zopár ľuďmi „za páskou“, viacmenej chcú to isté, aby sa nekradlo, aby bolo lepšie školstvo, nemocnice… Ako poslednú voľbu vidia Kotlebu. Treba sa s tými ľuďmi rozprávať, počúvať, aj keď väčšina z nich nepočúvala a išla si svoje. Ale nemôžeme sa prestať snažiť. Štyria mladí chalani (max 20 rokov) za páskou na nás pozerali a hovoria „sme pre nich hovno“… fuu to bolo silné. Myslím, že nemôžeme zabúdať, že všetci sme hlavne ľudia,“ podala svoj pohľad na vec jedna z mladých účastníčok akcie, ktorá sa nebála  ísť do konverzácií, vzájomnej diskusie a pochopenia oboch strán.

 

Text a foto: -th-

Populárne články