Úvod Aktuality Železnice menia grafikon. Viete ako?

Železnice menia grafikon. Viete ako?

REKLAMA
Neoreal Nicco
Vavrik

Od nedele 10. decembra 2017 začína platiť nový grafikon železničnej verejnej dopravy. Zmeny sa dotknú tiež spojov, ktoré zastavujú v Piešťanoch. Železnice momentálne rokujú aj  o zhustení spojenia na trati Bratislava Žilina, takže od ďalšej zmeny vo februári 2018 by už mohli vlaky z Piešťan odchádzať každú hodinu.

Základnou zmenou nového grafikonu verejnej dopravy (GVD) 2017/2018 je urýchlenie rýchlikov a IC vlakov na trati Bratislava – Žilina. „Toto urýchlenie pozitívne ovplyvnilo ukončenie stavebných prác na modernizácii úseku Zlatovce – Trenčianska Teplá a Dolný Hričov – Žilina v roku 2017. Na týchto úsekoch už neboli pre GVD 2017/2018 zapracované prirážky k jazdným časom pre zníženú traťovú rýchlosť počas stavebných prác a zároveň bola na týchto úsekoch zvýšená traťová rýchlosť na 160 km/h. Okrem toho boli trasy vlakov R na trati Bratislava – Žilina – Košice a Bratislava – Žilina objednané pre nový GVD od Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. na rýchlosť 160 km/h. Cestovný čas vlakov osobnej dopravy v roku 2018 ale budú naďalej ovplyvňovať stavebné práce v ŽST Považská Bystrica, na úseku Považská Bystrica – Považská Teplá – Výhybňa Plevník – Drienové a predpokladané stavebné práce na úseku Poprad – Tatry – Svit – Lučivná , na ktoré v súčasnosti ŽSR realizujú súťaž na výber zhotoviteľa stavby,“ informovala Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR.

REKLAMA
Priestory pesia zona

Od 10. decembra budú z Piešťan odchádzať rýchliky na Žilinu na namiesto 54 minúty danej hodiny v 58 minútu. V smere do Bratislavy sa odchod posúva o 5 minút skôr. Namiesto siedmej minúty v hodine budú odchádzať už druhej. Kompletný poriadok platný pre rok 2017/2018 na trati Bratislava, Žilina, Košice nájdete tu. Všetky cestovné poriadky železničnej verejnej dopravy sú k dispozícii na tejto stránke.

Pre stúpajúci záujem cestujúcich o železničnú dopravu, ktorú deklaruje ŽSR,  sa v súčasnosti prerokováva zahustenie vlakov diaľkovej dopravy na trati Bratislava – Žilina, čo by spolu s vlakmi Bratislava – Žilina – Košice vytváralo hodinové spojenie Bratislavy so Žilinou od 5.00 h do 20.00 h. V regionálnej doprave sa toto zahustenie pripravuje na trati Košice – Prešov, Senec – Bratislava – Nové Mesto – Bratislava – Petržalka a Trnava – Bratislava – Nové Mesto. Takéto zahustenie sa predpokladá od 1. a 2. zmeny GVD 2017/2018

Železnice Slovenskej republiky majú podpísané zmluvy o prístupe na železničnú infraštruktúru celkovo so 47 dopravcami, z toho osobných je 10, aktívni s pravidelnými vlakmi sú 4 osobní dopravcovia.

-th-/TS ŽSR Ilustr. foto: KRPZTT

REKLAMA