Connect with us

Aktuality

Zdražie cestovné. Najviac na krátke vzdialenosti

Published

on

Reklama

Cestujúci z Piešťan do Bratislavy si od 1. novembra priplatia 12 centov, do Nového Mesta nad Váhom až 25 centov.

[singlepic id=16240 w=320 h=240 float=right]Od zajtra platí nový cenník Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v osobnej železničnej doprave. Cestovné sa určuje podľa prejdených kilometrov, na rozdiel od doterajšieho pásmového systému. Podľa tlačovej správy, ktorú dnes zverejnila ZSSK je nový systém spravodlivejší, pretože každý zaplatí len za toľko kilometrov, koľko v skutočnosti precestuje. Priemerné zdraženie vyčíslili na 9,96 percenta.

Reklama

Pre cestujúcich z Piešťan do Leopoldova (18 km) sa cena obyčajného lístka zvýši o viac ako 43 percent, zo súčasných 0,80 na 1,15 eura. Rovnakú cenu zaplatia aj za cestu prímestským autobusom, ak nastúpia na zastávke Piešťany, OÚ (sídlisko Juh). Zo stanice to je o 20 centov viac.

Nová cena obyčajného cestovného vlakom 2. triedou do Bratislavy je 4,30 € (pôvodne 4,18 €), do Trnavy 2 € (pôvodne 1,38 €) a do Trenčína 2,40 € (pôvodne 1,92 €).

Reklama

„Doterajšie ceny takmer osem rokov nezohľadňovali nárast nákladov. Za toto obdobie zdražela elektrická energia o 31 %, pohonné hmoty o viac než 77 %, inflácia vzrástla v súčte o vyše 27% a zvýšila sa i daň z pridanej hodnoty. Nič z týchto vplyvov sa do cien cestovného doposiaľ nepremietlo,“ píše sa v tlačovej správe.

Na otázku, či plánuje Železničná spoločnosť Slovensko v blízkej budúcnosti zvýšiť komfort cestovania, jej hovorkyňa Jana Grešnerová odpovedala: „Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa snaží v rámci modernizácie vozového parku, aby sa kvalita služieb a komfort cestujúcich zvyšoval.“ Ďalej uviedla, že železnice ponúkajú širokú paletu zliav, nastavenú na potreby verejnosti: „Každý má možnosť zvoliť si zľavu, aká mu vyhovuje.“

Autor: M. Palkovič Ilustračné foto: T. Hudcovič

Populárne články