Connect with us

Aktuality

Začala sa sezóna bozkávania ropúch

Published

on

Reklama

Po minulo týždňovom stavaní fóliových zábran, ktoré znemožňujú ropuchám dostať sa na cestu, začali 24. marca dobrovoľníci prenášať prvé žaby do Striebornice. Obdobie migrácie potrvá najmenej tri týždne a bude závisieť aj od počasia.

[singlepic id=27215 w=320 h=240 float=left]V prvý deň čakali dobrovoľníkov pri zábrane asi dve desiatky žiab. Hlavný ťah sa ešte nezačal. Ten trvá iba pár dní a počas neho prejdú svoju cestu do jazera stovky jedincov. Prvé ropuchy sa tam však už dnes dostali aj vďaka pomoci detí, ktoré majú z ich prenášania najväčšiu radosť.

Reklama

Pod odborným dohľadom Aurela Rusnáka z občianskeho združenia Kvas ich najprv pozbierali do vedier a potom vypustili do Striebornice. Väčšina z ropúch boli samce, ktoré márne hľadali samicu. Šťastie zanechať po sebe potomstvo mali iba niektorí.

Všetci dobrovoľníci by si mali dohodnúť termín, kedy prídu ropuchy prenášať, buď telefonicky 0949 409 900 alebo e-mailom ozkvas@gmail.com. Zatiaľ sú naplánované tieto termíny – sobota 18.30 h (treba si priniesť baterky alebo čelovky), nedeľa o 9.30 h a 18.30 h. Počas pracovného týždňa sa do prenášania zapoja školy.

Reklama

[nggallery id=1516]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články