Connect with us

Aktuality

O exporte bahna v súčasnosti neuvažujú

Published

on

Reklama
Reklama

Piešťanské sírne bahno nebolo v minulosti iba lákadlom pre kúpeľných hostí, ale aj dôležitým vývozným artiklom. Nadviazať na túto tradíciu Slovenské liečebné kúpele Piešťany neplánujú.

[singlepic id=14744 w=320 h=240 float=left]Podľa historika Balneologického múzea Martina Kostelníka si nechal ako prvý dovážať bahno sasko-tešínsky vojvoda Albert v roku 1817. Neskôr boli prvými obchodníkmi s týmto vzácnym tovarom kúpeľní sluhovia, ktorí pravidelne čistili hlavný prameň a usadené bahno predávali návštevníkom kúpeľov. Martin Kostelník popísal celú históriu vývozu piešťanského bahna v článku, ktorý vyšiel v aktuálnom Revue Piešťany.

Podľa vyjadrenia Lucie Bilčíkovej z marketingu kúpeľov sa v súčasnosti bahno neexportuje: „Liečivé bahno sa využíva len v našich kúpeľoch na liečbu našich klientov.“ Zatiaľ neexistujú ani úvahy o obnove tejto tradície.

Už v druhej polovici 19. storočia bahno balili do plechoviek a súčasťou domácej liečebnej kúry bola dokonca aj známa piešťanská termálna voda. Pacienti ju mali piť na doplnenie tekutín. Export ešte vylepšili Winterovci, ktorí ho vyvážali aj do zahraničia a svoje obchodné zastúpenie mali aj vo svetovej metropole Londýn. Vývoz netradičného artiklu zanikol po II. svetovej vojne.

Reklama

Text: Martin Palkovič Foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články