Connect with us

Aktuality

Začala sa diskusia o alkohole na verejnosti

Published

on

Reklama
Reklama

Pitie alkoholu na verejnosti nedávno zakázali vo Vrbovom. V Piešťanoch má schváleniu podobného všeobecne záväzného nariadenia predchádzať širšia verejná diskusia.

[singlepic id=19663 w=320 h=240 float=left]„Z našej strany budeme vysvetľovať občanom, prečo potrebujeme toto nariadenie,“ avizoval ju v máji náčelník mestskej polície Marcel Mihálik, krátko potom, ako poslanci stiahli návrh VZN z rokovania. Tomuto kroku predchádzalo podanie námietky, ktorú podpísalo 176 občanov.

V utorkovej relácii Televízie Karpaty hovorili na túto tému Marcel Mihálik a šéf Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne Peter Müller. „V paragrafe 2 Zákona č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb zákonodarca umožnil obciam prijať všeobecne záväzné nariadenie mesta, ktoré by určovalo miesto a čas zákazu požívania alkoholických nápojov na verejnosti,“ začal debatu náčelník mestskej polície (MsP). V tomto roku prijala podľa jeho slov MsP 140 oznámení, ktoré sa týkali priestupkového konania ľudí pod vplyvom alkoholu: „Zistených bolo takýmto spôsobom až 227 osôb, ktoré páchali priestupok pod vplyvom alkoholu. Toto sú alarmujúce čísla, ktorá nás nemôžu nechať ľahostajných.“

[singlepic id=19651 w=320 h=240 float=right]Spolu s Petrom Müllerom sa zhodli, že Piešťanom chýba VZN, ktoré špecifikuje priestor, kde sa nesmie požívať alkohol. Z tohto dôvodu obvodný úrad, ktorý rozhoduje v správnom prejednaní musí konanie v mnohých prípadoch zastaviť. „Veľa mladých ľudí má už vysoké právne vedomie a využíva skôr formu správneho prejednania. Sú si vedomí toho, že nikde nie je špecifikovaný nočný kľud. Pri svojej obhajobe využívajú definície, ktoré sú veľmi všeobecné,“ povedal Peter Müller.

Reklama

„Myslím si, že negatívna reklama, ktorá okolo tohto VZNka vznika, vyvolala verejnú diskusiu, čo je veľmi dobré. Zastávam názor, že keď sa do tohto VZN išlo, malo sa verejnosti vysvetliť, prečo sa takéto nariadenie pripravuje,“ dodal P. Müller. Podľa jeho názoru treba vypočuť aj menšinový názor, treba ho analyzovať a v prípade potreby na základe neho VZN upraviť.

Zástupca odporcov návrhu v relácii chýbal. Prečítajte si jeho reakciu.

Autor: Martin Palkovič

Populárne články