Connect with us

Aktuality

Web SACR mylne vystríhal pred plávaním v Sĺňave

Published

on

Reklama

Nie príliš dobrú reklamu robila pár dní našej vodnej nádrži Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Napriek tomu, že Úrad verejného zdravotníctva SR kvalitu vody z hľadiska vhodnosti na kúpanie v Sĺňave nesleduje, SACR na svojom webe napísala, že „Sĺňavu hygienici na kúpanie neodporúčajú.“ Po našom upozornení túto mylnú informáciu z webu zmazali.

[singlepic id=28808 w=320 h=240 float=left]Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zverejnil 13. júna dokument s názvom Profily vôd na kúpanie, ktorý má verejnosť informovať o kvalite vody v niektorých prírodných kúpaliskách. Plavcom v prírodných kúpaliskách totiž hrozia vírusy a parazity.

Reklama

Žiadne z jazier v blízkom okolí Piešťan sa však v zozname nenachádza. ÚVZ v nich kvalitu vody neskúma. Preto neexistujú spoľahlivé informácie ani o tom, či môže byť kúpanie v Sĺňave zdraviu škodlivé. Hygienici orientačne sledujú iba Hornú Stredu. Do pravidelného monitoringu sú totiž zaradené iba lokality, ktoré dlhodobo navštevuje veľký počet rekreantov.

„Kvalita vody na kúpanie na lokalite Sĺňava nie je a ani v minulosti  nebola monitorovaná príslušným RÚVZ Trnava, a teda nemáme k dispozícii údaje o tom či voda vyhovuje prípadne nevyhovuje požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ Lenka Skalická.

Reklama

Podľa riaditeľa Správy povodia stredného Váhu II. Milan Koščála ani vodohospodári takéto merania nerobia: Či je vhodná na kúpanie sa oficiálne bez rozboru nedá povedať. Ľudia sa však kúpu na Lide, ale hlavne na Bodone a neviem o tom, že by niekto mal z toho zdravotné problémy.

Na základe nášho upozornenia vymazala SACR zo svojho webu výstrahu pred kúpaním sa v Sĺňave. Aktuálne odporúča korčuľovanie alebo cyklistiku okolo vodnej nádrže, upriamuje pozornosť na autokemping, vodnolyžiarsky vlek a možnosť občerstviť sa v blízkych bufetoch a reštauráciách.

Najbližšie hygienikmi sledované prírodné kúpalisko je Zelená voda pri Novom Mesta nad Váhom. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je z hygienického hľadiska nezávadné.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články