Connect with us

Aktuality

Vynovia záhradu Elektráne, dokončia pietne miesto a otvoria Komunitné okno

Published

on

Reklama

V druhom ročníku Participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja bolo pre okres Piešťany vyčlenených 28-tisíc eur. Verejnosť prostredníctvom internetového hlasovania rozhodla, ktoré nápady župa podporí.

Okrem revitalizácie záhrady Elektrárne Piešťany, dokončenia pietneho miesta na bývalom Teplickom cintoríne a spustenia portálu Komunitné okno vznikne aj Priestor 21, ktorý bude určený na organizovanie vzdelávacích a komunitných aktivít v piešťanskej Flatgallry. Uskutoční sa tiež Deň rodiny, v areáli Strednej odbornej školy záhradníckej urobia vodozádržné opatrenia a v rámci projektu Úsmev na hory postavia symbolický most medzi zdravými a handicapovanými ľuďmi

Reklama

Obyvatelia trnavskej župy rozdelili 250-tisíc eur z participatívneho rozpočtu medzi 57 občianskych a komunitných projektov. Do online hlasovania sa zapojilo až 20 630 ľudí, ktorí odovzdali spolu 69 959 hlasov. Maximálna podpora jedného projektu je 5.000 eur, pričom ich realizácia je naplánovaná na rok 2021.

„Nadviazali sme na úspech minulého ročníka participatívneho rozpočtu, ktorý sme plnohodnotne zrealizovali ako prvá župa. Obyvateľom nášho kraja umožňujeme sa priamo podieľať na dianí vo svojom bezprostrednom okolí. Tým napĺňame koncept otvoreného vládnutia a predovšetkým naše motto ‚Spolu tvoríme kraj‘,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Zároveň zagratuloval úspešným žiadateľom a poďakoval všetkým hlasujúcim.

Reklama

Do tohto ročníka bolo prihlásených 154 občianskych a komunitných projektov, z ktorých 105 splnilo charakter participatívneho rozpočtu a kvalifikovalo sa na zaradenie do hlasovania. Obyvatelia mali možnosť hlasovať online medzi 2. a 15. novembrom 2020 za minimálne tri projekty bez ohľadu na okres, v ktorom sa plánujú realizovať. Hlasovanie verejnosti malo 50-percentnú váhu pri rozhodovaní. Druhú polovicu tvorilo hlasovanie členov deliberatívnych fór v rámci verejného zvažovania projektov.

V minulom ročníku bolo podporených 56 projektov, o podpore ktorých rozhodlo 17 463 hlasujúcich 55 379 hlasmi.

Text: Martin Palkovič Zdroj: Tlačová správa TTSK

Populárne články