Connect with us

Aktuality

Vyhlásia železničnú trať Piešťany – Vrbové za technickú pamiatku?

Published

on

Reklama

Občania mesta Petr Veverka a Stanislav Polonský sa snažia o zachovanie trate Piešťany – Vrbové. Výstavba cyklotrasy, ktorá už bola schválená v telese železnice, by znamenala demontáž koľajníc a definitívne ukončenie viac ako storočnej histórie tejto železnice. Prostredníctvom Otvoreného listu žiadajú aktivisti Pamiatkový úrad Slovenskej republiky a Krajský pamiatkový úrad Trnava vyhlásiť túto železnicu za technickú pamiatku a ponúkajú aj rôzne návrhy na jej budúce využitie. Železnica by podľa nich mala slúžiť pre účely pákových drezín, na muzeálne účely, ale aj pre potreby cestovného ruchu, športové využitie, či k aktívnemu oddychu. 

IMG_6646

Reklama

Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany na svojom poslednom zasadnutí schválilo po dlhej diskusii vybudovanie cyklotrasy v telese železnice. V okolí trate je množstvo vlastníkov pozemkov a prípadná snaha o vysporiadanie by značne zbrzdila celý proces prípadnej výstavby popri železnici. Nezodpovedané momentálne zostávajú najmä otázky ohľadom toho, či by nebolo možné zachovať trať a cyklotrasu postaviť jej prekrytím v telese železnice.

„V prípade ponuky tejto trate MDVRR do užívania VUC, navrhujeme uskutočňovať na tejto trati a priľahlých pozemkoch od 21. marca do 30. októbra rekreačnú dopravu šliapacími drezínami, v kombinácii s pravidelnými sezónnymi vlakmi, tréningové jazdy športových družstiev na pákových drezínach, medzinárodné majstrovstvá Slovenska v jazde na pákových drezínach, medzinárodné prehliadky motorových a nemotorových drezín, medzinárodné podujatie „RUŠŇOPARÁDA“, využívať železničnú trať pre „zácvikové poznávacie jazdy rušňovodičov“. Navrhujeme vybudovať v železničnej stanici Vrbové
„Múzeum železničnej dopravy piešťanského regiónu vo vagóne“, v železničnej stanici Vrbové „Turistický hotel vo vagóne“, v železničnej stanici Vrbové reštauráciu „Jedálenský vozeň“, v železničných staniciach Piešťany, Trebatice, Krakovany, Vrbové požičovne bicyklov, v železničných staniciach informačné centrá priľahlých obcí a miest, v železničných staniciach detské ihriská, malé „rušňové depo“ v železničnej stanici Vrbové,“ píše sa okrem iného v spomínanom otvorenom liste.

Reklama

-lt/Foto: archív-

 

 

 

Populárne články