Connect with us

Aktuality

Vybavte si nové doklady teraz, ušetríte čas pred letom

Published

on

Reklama
Reklama

Každoročne pred začiatkom letných dovoleniek sú oddelenia vydávania dokladov preplnené ľuďmi, ktorí si nechali vybavenie občianskeho preukazu alebo pasu na poslednú chvíľu. Ministerstvo vnútra na svojich stránkach ešte v polovici marca vyzvalo občanov, aby využili najbližšie obdobie a vybavili si potrebné doklady bez stresov a čakania. Pri nedostatku času totiž okrem stresu hrozia aj zvýšené poplatky pri urýchlenom vydaní. Bezplatné vydanie sa predraží v prípade cestovného pasu na 99 eur a občianskeho preukazu na 20 eur. Netreba zabudnúť i na to, že dieťa potrebuje doklad totožnosti na cestovanie po Európe už od narodenia. 

„Skontrolujte si preto platnosť vašich dokladov, aby vám neuplynula práve počas pobytu v zahraničí. S kontrolami totožnosti osôb treba rátať aj v krajinách Schengenského priestoru, kam môžete vycestovať na občiansky preukaz – s neplatným dokladom sa môžete dostať do zložitej situácie. O nový občiansky preukaz pritom možno bezplatne požiadať už 180 dní pred ukončením jeho platnosti. Nezabudnite pri tejto príležitosti požiadať aj o bezplatnú aktiváciu elektronického občianskeho preukazu a bezplatnú inštaláciu certifikátov pre zaručený elektronický podpis,“ píše o vydávaní dokladov na svojich stránkach Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

Bezplatná aktivácia prináša viacero elektronických služieb, s ktorými ušetríte nielen čas, ale aj peniaze za správne poplatky. Ak zmeníte napríklad trvalý pobyt, o nový občiansky preukaz stačí požiadať cez internet. Nie je teda potrebné ísť osobne na políciu, stačí použiť elektronickú službu. Fotografiu, podpis a ďalšie osobné i biometrické údaje totiž môže polícia čerpať z informačných systémov ministerstva vnútra. Nový doklad si síce kvôli kontrole budete musieť ísť prevziať osobne, avšak môžete si vybrať, na ktoré pracovisko oddelenia dokladov vám ho doručia. Ak si prostredníctvom elektronickej služby Modifikácia kontaktných údajov zadáte takzvaný diskrétny údaj, prípadnú krádež, či stratu občianskeho preukazu s čipom môžete polícii nahlásiť elektronicky z hociktorej krajiny a okamžite tak zabrániť jeho zneužitiu.

-lt/Zdroj: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky/Foto: Šimon Horna-

Reklama

Populárne články