Connect with us

Aktuality

Vrbovský kňaz sa stal vedúcim odboru mesta bez súhlasu cirkvi

Published

on

Reklama

Pomocný duchovný Radoslav Bazala z Vrbového od augusta pracuje na Mestskom úrade v Trnave ako vedúci organizačného odboru. V článku, ktorý zverejnila 31. júla tlačová agentúra SITA sa píše, že vyhral výberové konanie a podľa primátora Petra Bročku bol zo všetkých uchádzačov jednoznačne najlepší. Bazala pôsobí ako výpomocný duchovný vo Vrbovom pri Piešťanoch, do 1. júla bol farárom v Dechticiach. Podľa zástupcov trnavskej arcidiecézy však kódex kánonického práva kňazom zakazuje prevziať verejné úrady bez súhlasu biskupa a bez „požehnania“ cirkvi sa nemal zúčastniť ani výberového konania.

Ako uviedol hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík, o prípade sa dozvedeli až z médií a budú sa ním zaoberať. „Vedenie Trnavskej arcidiecézy sa dozvedelo o údajnom pracovnom pomere kňaza Radoslava Bazalu na Mestskom úrade v Trnave z médií. Ak sú tieto informácie pravdivé, musíme uviesť, že menovaný kňaz – absolvent cirkevného práva a bývalý súdny vikár Trnavskej arcidiecézy veľmi dobre pozná Kódex kánonického práva, podľa ktorého sa bez predchádzajúceho výslovného súhlasu svojho ordinára (biskupa) klerikom zakazuje prevziať verejné úrady, s ktorými je spojená účasť na vykonávaní občianskej moci a nesmú preberať svetské úrady (Kán. 285 KKP),“ znie stanovisko arcibiskupského úradu. Podľa neho sa Bazala nemal zúčastniť ani výberového konania, keďže ani na túto aktivitu nemal súhlas.

Reklama

„Je nám ľúto, že kňaz – cirkevný právnik, ktorý má dbať na dodržiavanie a ochranu cirkevných zákonov, ich sám cieľavedome porušuje. Vedenie Trnavskej arcidiecézy si pozvalo menovaného kňaza, aby podal vysvetlenie svojho konania,“ uzavrel Dušan Kolenčík. Kedy sa stretnutie uskutoční neupresnil. Radoslav Bazala situáciu komentovať nechcel a uviedol, že zástupcovia cirkvi sú kompetentní rozhodnúť.

Bazala po výberovom konaní získal miesto vedúceho organizačného odboru, čo znamená, že bude mať na starosti chod úradu, ako aj organizáciu volieb. V časoch arcibiskupa Róberta Bezáka pracoval krátko i ako riaditeľ Arcibiskupského úradu v Trnave, pôsobil aj ako súdny vikár a člen dozornej rady spoločnosti Ninett. Po odchode slúžil vo farnosti Dechtice a neskôr ako pomocný duchovný vo Vrbovom.

Reklama

-red-, ilustračné foto www. trnava-vuc.sk, autor Michal Čapkovič

Populárne články