Connect with us

Aktuality

Vízie pre Piešťany majú pomôcť robiť veci lepšie

Published

on

Reklama

Malá konferencia o architektúre, dizajne a dobrovoľníctve Vízie pre Piešťany začína už o pár dní – vo štvrtok 15. januára o 9,00 h v Mestskej knižnici v Piešťanoch. Organizátori Eva Wernerová, Lívia Gažová a Michal Veselý pozývajú všetkých, ktorým záleží na svojom okolí, aby sa prišli inšpirovať. Vstup je voľný.

„Našou snahou pri tomto projekte je podnietiť diskusiu o plánovaní mesta, prehodnocovať zaužívané postupy, ktorými zodpovední tvarujú naše mesto,“ vysvetľuje Lívia Gažová zámery minikonferencie a pokračuje: „Ako dokážu do procesu zapojiť verejnosť? Ako spolupracovať s aktívnymi občanmi? Kto stanovuje podmienky verejných architektonických súťaží?“ Podľa nej sa veci  dajú robiť inak aj v Piešťanoch a vynovené mestské zastupiteľstvo sa zdá byť prísľubom k takýmto zmenám. „Inšpirácie možno načerpať po celom svete, my sme si však vybrali porovnateľné, slovenské príklady,“ hovorí. Šestica rečníkov z rôznych miest sa tak vo štvrtok príde podeliť o svoje skúsenosti, výhody aj nevýhody riešení, ktoré zvolili vo svojom okolí.

Reklama

vizia

Ako prvá vystúpi v programe o 9,30 h Zora Paulíniová s príspevkom o Participatívnom plánovaní. V rámci programu Priestory pomáhala zrealizovať desiatky menších projektov so zapojením verejnosti, v Bratislave spolupracovala na projekte veľkého parku na území bývalého Cykloštadióna a v súčasnosti je zapojená do prípravy centrálnej rozvojovej osi v Petržalke.

Reklama

V ďalšom vstupe o 10,00 h bude hovoriť architekt Tomáš Hanáček aj o urbanistickom projekte mesta na rieke: Trenčín Si Ty, ktorý vyústil do medzinárodnej architektonickej súťaže.

O pol hodinu neskôr o 10,30 h predstaví bývalý primátor mesta Leopoldov Milan Gavorník veľmi precízne pripravenú architektonickú súťaž Mestského úradu v Leopoldove, na ktorú sa prihlásilo výnimočné množstvo záujemcov – až 52 kolektívov.

Amfiteáter Banská Bystrica bude na programe o 11,30 h. Ako sa podarilo oživiť schátralý amfiteáter sa dozvedia návštevníci od Juraja Havlíka. Študent psychológie a sociológie dokázal spojiť nadšenie a aktivitu ľudí a výsledkom bola rekonštrukcia a znovuotvorenie najväčšieho prírodného amfiteátra.

O 12,00 h aktivista a dobrovoľník Ivan Siláči porozpráva o tom, ako získalo jeho bydlisko ocenenie: Lučenec, mesto priateľské k dobrovoľníkom.

Grafický dizajnér z Piešťan Majo Moravčík o 12,30 h predstaví Dizajn manuál mesta. Vo svojom príspevku okrem iného aj zhodnotí grafickú a vizuálnu kultúru mesta.

 (inf)

Populárne články