Connect with us

Aktuality

Vianočný lockdown má množstvo výnimiek

Published

on

Reklama

Zatvorené budú obchody, ktoré nepredávajú nevyhnutný tovar, ale ľudia môžu ísť do práce, na lyžovačku aj na bohoslužby.

Od soboty 19. decembra 5.00 h bude na Slovensku platiť zákaz vychádzania, vláda však stanovila množstvo výnimiek. Zatvorené budú viaceré prevádzky, žiaci a študenti budú mať od pondelka 21. decembra prázdniny. Sprísnením protiepidemických opatrení vláda reaguje na zhoršujúcu sa situáciu a rastúci počet hospitalizovaných ľudí s ochorením covid-19.

Reklama

Cestovanie od soboty nie je obmedzení, kontroly na hraniciach okresov ako pred Veľkou nocou, tentoraz nebudú. So zákazu vychádzania je vyňaté stretávanie sa medzi dvoma domácnosťami. „Na začiatku zákazu vychádzania je potrebné si zvážiť, s ktorou inou domácnosťou sa vytvorí tzv. bublina, so žiadnou inou domácnosťou by sa nemalo stretávať,“ vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva na svojej facebookovej stránke.

Povolené sú cesty v nevyhnutnom rozsahu s cieľom zaobstarania životných potrieb – potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva pre zvieratá, tlačovín, pohonných hmôt.

Reklama

Obmedzené nie sú ani cesty do zamestnania či kvôli výkonu podnikateľskej a obdobnej činnosti, pričom uznesenie vlády obsahuje odporúčania na využívanie v maximálnej možnej miere prácu z domu. Povolené sú tiež cesty do očnej optiky, poisťovne, banky, prípadne servisu bicyklov s tým, že by malo ísť o najbližšiu možnú prevádzku či predajňu.

Výnimka zo zákazu vychádzania platí aj v prípade individuálneho športu a pobytu v prírode. Lyžiarske strediská budú môcť byť otvorené aj počas zákazu vychádzania.

„Výnimku zo zákazu majú mať aj sväté omše, o tom, či v danom regióne budú môcť byť kostoly otvorené a koľko v nich môže byť ľudí, majú rozhodnúť regionálni hygienici,“ uvádza ďalej rezort zdravotníctva.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Populárne články