Connect with us

Aktuality

Veľký týždeň sa začal dramatizáciou Ježišovho príchodu do Jeruzalema

Published

on

Reklama
Reklama

Kresťania slávili 17. apríla Kvetnú nedeľu, ktorá je začiatkom Veľkého týždňa. Tento deň je spomienkou na príchod Ježiša Krista do Jeruzalema, kde bol  o niekoľko dní ukrižovaný. Mladí z piešťanskej farnosti sv. Štefana pripravili na začiatku svätej omše o deviatej hodine dramatizáciu tejto udalosti.

[singlepic id=12435 w=320 h=240 float=left]Prezlečení za židovský ľud rozsýpali po zemi ratolesti a hádzali na ňu svoje plášte, aby privítali Ježiša, ktorý prišiel v ich podaní namiesto oslíka na chrbte poníka. Vrámci obradov Kvetnej nedele sa svätili bahniatka, ktoré sa neskôr spália na popol a ten bude použitý pri obradoch Popolcovej stredy na budúci rok. Súčasťou svätej omše bol taktiež spev pašií.

Vyvrcholením najväčších kresťanských sviatkov bude veľkonočné trojdnie, teda Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. Ich hlavným motívom je umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Veľkonočným sviatkom predchádza štyridsaťdňový pôst. Ten je formou pokánia nielen v kresťanstve, ale aj v iných náboženstvách.

Pôvod názvu sviatku „veľká“ noc treba hľadať v časoch židovského otroctva v starovekom Egypte. Faraón nebol ochotný prepustiť svojich izraelských otrokov, a preto Boh trestal krajinu desiatimi ranami. Až po poslednej z nich, keď zomreli všetky prvorodené egyptské deti, faraón prepustil zotročený ľud. Židov, ktorí pomazali veraje svojich dverí krvou baránka, sa táto pohroma netýkala, a anjel smrti ich obišiel. Baránok je preto symbolom Ježiša Krista, ktorého smrť zachraňuje od večného zatratenia.

Reklama

Atmosféru vstupu do Veľkého týždňa si môžete pozrieť v našej fotogalérii:

[nggallery id=654]

Autor: db Foto: T. Hudcovič

Populárne články