Connect with us

Aktuality

V súťaži o záchranu sôch sú Piešťany na 5. mieste

Published

on

Reklama

Sochy z ôsmich slovenských miest sa uchádzajú o priazeň verejnosti. Podľa počtu facebookových „páči sa mi“ vedie Pamätník protitureckých bojov vo Veľkých Vozokanoch. Piešťanskí antickí bohovia, stojaci pred hotelom Thermia Palace, stále čakajú na podporu.

[singlepic id=20913 w=320 h=240 float=right]Obnovu víťaznej pamiatky zaplatí Nadácia VÚB v rámci programu Poklady môjho srdca. Svoj hlas môže každý odovzdať iba raz na adrese http://www.vub.sk/sochy. Počet hlasov, ktoré získali jednotlivé sochy nie je viditeľný, ale nápovedou môže byť tlačítko „páči sa mi“. Podľa neho majú bezkonkurenčne najviac hlasov Veľké Vozokany (434) a Piešťany sú až na 5. mieste s 97 hlasmi. O jedno „páči sa mi“ viac majú aj Madunice.

Reklama

[singlepic id=20912 w=320 h=240 float=left]Internetová súťaž pokračuje až do konca októbra, výsledok sa ešte dá zvrátiť. Pomôcť môže práve Facebook. Ak sa antické sochy „zapáčia“ dostatočnému množstvu Piešťancov, určite majú šancu zvíťaziť.

Ako uvádza popisok k sochám uverejnený na webe vub.sk, sochy antických bohov sú „na slovenské pomery ojedinelé.“ Predstavujú bohov gréckej a rímskej mytológie – bohyňu úrody Ceres, bohyňu jari a kvetov Flóru, okrídleného posla bohov Merkura a bohyňu múdrosti, stratégie a vojny Athénu. Sochy vytvoril riaditeľ viedenskej akadémie Josef Klieber a pôvodne stáli v Kráľovej pri Senci. V Piešťanoch sú od roku 1942.

Reklama

Text: M. Palkovič Foto: vub.sk

Populárne články