Connect with us

Aktuality

V Hlohovci riešili viaceré pouličné bitky. Polícia sa zameria viac na prevenciu

Koncom mája polícia riešila v Hlohovci viaceré bitky. Výsledkom bolo obvinenie z výtržníctva a ublíženia na zdraví 21 ročného muža z okresu Hlohovec. V súvislosti s bitkami polícia aj v spolupráci s mestom Hlohovec, mestskou políciou a s pracovníkmi školstva, prijala viaceré opatrenia.

Published

on

Reklama

 

Mladý muž je obvinený z napadnutia 40 ročného muža, ktorého mal kopať do hlavy. „V konaní mal pokračovať aj potom, čo muž stratil vedomie. Policajti ho zadržali a okrem obvinenia spracovali návrh, aby bol muž stíhaný väzobne. Priťažujúcou okolnosťou bol aj fakt, že trnavský vyšetrovateľ obvinil túto osobu aj vo februári tohto roku a v polovici mája podal návrh na podanie obžaloby. Aj v tomto prípade je osoba stíhaná pre podozrenie z ublíženia na zdraví s následkom ťažkej ujmy a výtržníctva. Na základe príkazu súdu ho policajti eskortovali do výkonu väzby a mladý muž bude stíhaný väzobne,“ informovala polícia.

Reklama

Počas tejto bitky, ktorá sa stala v piatok, 27. 5. v meste Hlohovec, sa prizerali aj ďalší mládežníci do 18 rokov. Navyše, hlohoveckí policajti majú na stole ďalšie dve trestné oznámenia pre výtržnosti. Oba prípady vyšetrujú. Po sociálnych sieťach sa za posledný mesiac šírili videá, kde skupina mladých napáda ďalšie osoby.

„V uliciach mesta Hlohovec sme posilnili výkon služby o viaceré hliadky a počas víkendu sme sa zamerali vo večerných hodinách na vytipované podniky a pohostinstvá. Okrem prevádzok si policajti preverili aj ďalšie miesta, kde sa mládežníci často stretávajú ako námestie, okolie Váhu a miestny skatepark. Počas kontrol podrobili policajti osoby do 18 rokov dychovým skúškam na alkohol. Práve v skateparku mal pozitívnu dychovú skúšku 17 ročný tínedžer, ktorý mal v dychu 0,35 mg/l čo je v prepočte 0,73 promile. Policajtom mladík povedal, že si alkohol doniesol z domu. Prípad opitého tínedžera predložia policajti v najbližších dňoch mestu Hlohovec na ďalšie konanie. V akciách budeme pokračovať,“ informovala Mária Linkešová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave.

Reklama

Chcú sa zamerať na prevenciu

V záujme ochrany detí a mládeže polícia zvýši v najbližších dňoch aj osvetu na školách. V tomto prípade už nejde len o drobné výtržnosti, ale o bitky, ktoré končia vážnymi zraneniami. „Niektorí z tínedžerov mali byť dokonca k bitkám pod rôznymi vyhrážkami prinútené. Po dohode so zástupcami škôl navštívime najmä základné školy a aj odborné učilištia.  Aj touto cestou chceme apelovať na rodičov detí, aby venovali vyššiu pozornosť voľnočasovým aktivitám svojich ratolestí. Bitky, ruvačky, výtržnosti sú v tomto rozmere kvalifikované ako násilné a úmyselné trestné činy a z pohľadu veku tínedžerov, sú školáci už trestno – právne zodpovední za svoje konanie a správanie,“ vystríha M. Linkešová.

Mladistvému podľa Trestného zákona možno uložiť tresty ako povinnú prácu, peňažný trest, trest prepadnutia veci, trest zákazu činnosti, trest vyhostenia, či trest odňatia slobody.

Trestné sadzby odňatia slobody sa u mladistvých znižujú na polovicu za dodržania podmienky, že horná hranica zníženej sadby nesmie prevyšovať sedem rokov a dolná hranica dva roky. Ak mladistvý spáchal obzvlášť závažný zločin a miera závažnosti takého zločinu je pre spoločnosť vzhľadom na zavrhnutiahodný spôsob vykonania, pohnútku alebo ťažký a zároveň ťažko napraviteľný následok mimoriadne vysoká, môže súd uložiť trest odňatia slobody nad sedem rokov až do pätnásť rokov. Nepodmienečný trest odňatia slobody môže súd uložiť len v prípade, že by uloženie iného trestu zjavne neviedlo k dosiahnutiu účelu trestu.

Okrem trestov možno mladistvému uložiť aj ochranné alebo výchovné opatrenie. Ich ukladaním sa sleduje hlavne pozitívny vplyv na duševný, mravný a sociálny vývoj mladistvého, čím sa má na jednej strane chrániť mladistvý pred škodlivými vplyvmi a na strane druhej spoločnosť pred kriminalitou. Výchovné a ochranné opatrenia majú napomôcť vyriešeniu životnej situácie mladistvého, ktoré ho mohli viesť k spáchaniu činu a pozitívnou formou ho motivovať k vedeniu slušného spôsobu života za súčasného odčinenia škôd, ktoré činom spôsobil.

 

TS KR PZ v Trnave / red Ilustr. foto KR PZ v Trnave

Populárne články