Connect with us

Aktuality

V centrách voľného času vládne neistota

Published

on

Reklama

O financiách na mimoškolské aktivity detí majú po novom rozhodovať samosprávy. Centrá voľného času si až do konca apríla nebudú isté, či na všetkých žiakov dostanú príspevky. Ministerstvo nedostatky v novele zákona nevidí.

[singlepic id=39758 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 „Som rozčarovaná, pretože doteraz nám neprišiel žiadny metodický pokyn o tom, ako máme postupovať,“ povedala vedúca vychovávateľka už bývalého Školského strediska záujmovej činnosti v Rakoviciach Katarína Rafajdusová o zmene zákona, ktorý upravuje financovanie centier voľného času. Školské stredisko sa muselo na základe novely od 1. januára premenovať na CVČ.

Podľa hovorcu ministerstva školstva Michala Kaliňáka nie sú metodické usmernenia potrebné, pretože „zákon hovorí jednoznačne.“ Samosprávy majú podľa jeho slov poskytovať centrám „finančné prostriedky mesačne vo forme zálohy.“

Reklama

Do CVČ chodia deti aj z okolitých obcí, od januára však inštitúcia dostáva príspevok iba od obce Rakovice. O tom, či mimoškolskú činnosť žiakov z Boroviec a Veselého podporia samosprávy financiami od štátu, rozhodnú zastupiteľstvá najneskôr 30. apríla.

Dovtedy je fungovanie CVČ neisté. „Z reakcií starostov Boroviec a Veselého vyplýva, že nebudú robiť problémy, ale záleží to na poslancoch,“ vysvetlila Katarína Rafajdusová.

„Ministerstvo sa zamýšľa nad určením sankcií v zákone za nedodržiavanie povinností uložených obciam a vyšším územným celkom, aj vo vzťahu k originálnym kompetenciám,“ odpovedal hovorca na otázku, či zaznamenali nejaké nedostatky novej legislatívy.

Už teraz je podľa Kataríny Rafajdusovej problém so mzdami pre externých zamestnancov. „Aj tak sa venujú deťom vo svojom voľnom čase iba za almužnu. Aj tú máme problém im vyplatiť,“ uviedla s tým, že niektorí zarábajú cca 20 – 25 eur mesačne, z čoho vyplýva, že vedúci krúžkov zo určite nerobia pre peniaze.

Text: Martin Palkovič a Ilustr. foto: zssmsrakovice.edupage.org

Populárne články