Connect with us

Aktuality

Turistickú trasu z Havrana skrížil plot so zákazom vstupu

Published

on

Reklama

Po červenej turistickej značke z Havrana smerom na Hlohovec neprejdete. Necelých 30 minút chôdze a v ceste stojí brána s nápisom: Strážený objekt. Zákaz vstupu!

[singlepic id=35796 w=520 h=340 float=center]
Bez veľkej obchádzky plota a opätovného hľadania červenej značky sa turisti nedostanú ani na Ovčiu skalu. Tá je podľa rozcestníka z Havrana vzdialená 3:15 h.
Na problém nás upozornil čitateľ, ktorý si všimol, že na oplotenom pozemku prebiehajú aj stavebné práce. Plot zatiaľ nie je dokončený, okolo neho však už stojí spevnená štrková cesta a pod ňou na niektorých miestach odvodňovacie kanály. Na pozemku sú tiež betónové základy a prebehli tam úpravy terénu.
Oplotené pozemky patria do katastra obce Šalgovce. Starosta Tibor Púček sa však k výstavbe na týchto miestach nevedel vyjadriť: „Žiadosť o stavebné povolenie ohľadom oplotenia alebo komunikácie som nedostal. Ak to oplotenie nespĺňa podmienku, že musí byť riešené stavebným konaním, tak staviteľ neporušil zákon.“
REKLAMA

Podľa platnej legislatívy však oplotenie podlieha aspoň ohlasovacej povinnosti. K umiestneniu stavby na lesných pozemkoch dáva záväzné stanovisko príslušný lesný úrad. Podľa mapy sú súčasťou oploteného územia okrem ornej pôdy aj pozemky vedené v katastri ako lesné. Prednosta Obvodného lesného úradu v Nitre na naše otázky zatiaľ neodpovedal. Urobí tak až na základe žiadosti zaslanej podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Podľa podpredsedu Klubu slovenských turistov Mareka Heinricha zákon o lesoch zakotvuje právo vstupu do lesa. „Toto právo je možné obmedziť iba v lesoch špeciálneho určenia (najmä vojenských lesoch) a v ktoromkoľvek lese z bezpečnostných dôvodov. Akékoľvek iné obmedzenie vstupu do lesa je nezákonné.“
Z pohľadu zákona je podľa neho možné riešiť oplotenie turistickej značky ako priestupok. „V prípade väčšieho rozsahu ako trestný čin poškodzovania cudzej veci. Podľa súčasnej právnej úpravy turistický chodník sa nechápe ako vecné bremeno, preto súkromnoprávna ochrana tu možná nie je. Klub slovenských turistov sa formou diskusie s ministerstvom životného prostredia snaží o to, aby na turistické chodníky bolo zriadené zákonné vecné bremeno,“ uviedol Marek Heinrich.
[nggallery id=1976]
Text a foto: Martin Palkovič

Reklama

Populárne články