Connect with us

Aktuality

Turisti vyznačili novú trasu z Havrana. Zatiaľ provizórne

Published

on

Reklama

Dočasné červené značky majú peších aj cyklistov naviesť na cestu, ktorá obchádza oplotené pozemky na turistickej trase medzi Havranom a Ovčou skalou. Vlastník odkazuje: „Je to môj majetok.“

[singlepic id=35792 w=520 h=340 float=none]

Reklama

[singlepic id=35824 w=320 h=240 float=left]Rozsiahle územie pod Havranom, cez ktoré prechádza červená turistická značka oplotil Miloš Krajčík z Banky. Patrí mu firma VMV Krajčík – výroba mäsových výrobkov. Podľa jeho slov tam zo začiatku bude zverofarma a neskôr obora. Odmietol, že by porušil akýkoľvek zákon: „Je to môj majetok podľa zákona a Ústavy SR. Svoj majetok si môžem chrániť oplotením.“ Dodal, že turisti už majú náhradnú cestu. „Je to 150 až 200 metrov od oplotenia priechodné. Myslím si, že všetko je na poriadku,“ uzavrel Miloš Krajčík.

„My ako turisti ťaháme v takýchto prípadoch za kratší koniec a aj na iných miestach nevieme čo s podobným konaním robiť,“ povedal František Miklovič z Klubu slovenských turistov Hlohovec. Už 20. októbra mal po červenej značke, ktorú skrížil plot, viesť 34. ročník Jesenného pochodu Hlohovec – Piešťany.

Reklama

REKLAMA

„Keďže nemôžeme len tak spraviť nové značenie, dohodli sme sa, že trasu preznačkujeme zatiaľ provizórne,“ dodal F. Miklovič. Hovoril o tom aj s majiteľom oplotených pozemkov, ktorému vyhovuje, že nový turistický chodník nejde tesne okolo jeho plotu.

Náhradná trasa vedie lesom a má ísť o nenáročný terén. Označujú ju červené plátené fáborky, na ktoré upozorňujú aj cedule formátu A4 s vysvetlením. Hlohoveckí turisti týmto spôsobom pripravili cestu pre jesenný pochod, ktorý sa uskutoční podľa plánu. Na časti trasy sa však vyhne pozemkom Miloša Krajčíka. Po vybavení potrebných povolení chcú novú cestu vyznačiť bežnými turistickými značkami.

Text a ilustračné foto: Martin Palkovič

Populárne články