Connect with us

Aktuality

Trinásť percent voličov zvolilo 13 poslancov

Published

on

Reklama

Víkendové voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku stretli s nezáujmom voličov. Účasť na voľbách v rámci celého Slovenska dosiahla 13,05 percenta. Obálky si teda prevzalo iba 576 437 voličov z viac ako 4,4 milióna tých, ktorí mali právo ísť voliť.

volby eu

Reklama

Najviac mandátov získala strana SMER – sociálna demokracia, ktorá obsadí 4 kreslá. Pod dve miesta v Európskom parlamente získali strany SDKÚ-DS a KDH. Ďalších 5 miest si po jednom rozdelia Sloboda a Solidarita, SMK, MOST-HÍD, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a koalícia NOVA-Konzervatívni demokrati Slovenska-Občianska konzervatívna strana.

Na základe prednostných hlasov sa do EP dostali vo viacerých stranách kandidáti, ktorí neboli lídrami.  Definitívna zostava zástupcov Slovenska v europarlamente zoradená podľa abecedy:

Reklama

1 Pál Csáky Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja
2 Monika Flašíková Beňová SMER – sociálna demokracia
3 Eduard Kukan Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana
4 Vladimír Maňka SMER – sociálna demokracia
5 Miroslav Mikolášik Kresťanskodemokratické hnutie
6 József Nagy MOST – HÍD
7 Richard Sulík Sloboda a Solidarita
8 Maroš Šefčovič SMER – sociálna demokracia
9 Branislav Škripek OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti
10 Ivan Štefanec Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana
11 Boris Zala SMER – sociálna demokracia
12 Anna Záborská Kresťanskodemokratické hnutie
13 Jana Žitňanská NOVA, Konzervatívni demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana

V rámci volebného obvodu Piešťany sa v 63 okrskoch zúčastnilo na voľbách iba 12,82 percenta oprávnených voličov.  Najviac hlasov dali voliči v piešťanskom okrese strane SMER-SD, ktorá získala 23,89 % odovzdaných hlasov (1595). KDH skončilo na druhom mieste s 18,94 percentami (1265) a na tretí najväčší počet hlasov získala SDKÚ-DS 9,73 % (650).

Najviac prednostných hlasov získal vo volebnom obvode Piešťany Maroš Ševčovič zo SMER-SD – 879. Nasledovala ho stranícka kolegyňa Monika Flašíková Beňová so 664 hlasmi. Tretí najvyšší počet prednostných hlasov – 659 – dostal Andrej Klapica z KDH. Líderka kandidátky KDH Anna Záborská skončila štvrtá so 561 hlasmi a na piatom mieste skončil Ivan Štefanec z SDKÚ-DS s 287 hlasmi.

Autor: ht Ilustračné foto: mp

Populárne články