Connect with us

Aktuality

Tridsaťtri rokov po. Ako zvládame demokraciu dnes?

Od novembra 1989 ubehlo 33 rokov. Za ten čas si slovenská spoločnosť prešla už celkom slušnú cestu, pri ktorej sa učila fungovať v demokratickom zriadení. Ako teda demokraciu zvládame dnes? Čo nám priniesla? Kam bude pokračovať naša cesta? Sú pred nami nejaké výzvy, ktoré odkazujú k hodnotám novembra 89?

Published

on

Reklama

Nielen o týchto otázkach, ale aj o svojich spomienkach na udalosti novembra 1989 budú hovoriť hostia počas diskusného večera v Elektrárni Piešťany.

Pozvanie prijala Jana Kotová, aktuálne predsedníčka Klubu 89 a iniciátorka jeho vzniku. Klub 89 združuje osobnosti Nežnej revolúcie, ale aj tých, ktorým sú blízke myšlienky Novembra 89 a majú záujem o zachovávanie a upevňovanie demokratických princípov v spoločnosti. V porevolučnom období pôsobila ako námestníčka ministra, následne v rokoch 1991 – 1992 bola sama ministerkou obchodu.

Reklama

Ďalším členom Klubu 89, ktorý zavíta do Piešťan, je právnik Milan Galanda. Priamy účastník revolučných udalostí predovšetkým na Orave, odkiaľ pochádza. V rokoch 1990 až 1992 pôsobil ako poslanec Slovenskej národnej rady. Aktuálne je kontrolórom bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.

Pozvanie prijala aj súčasná poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Lucia Drábiková, žijúca v Piešťanoch. Tá v predošlom období pôsobila tiež ako poslankyňa TTSK. Pred vstupom do politiky vyštudovaná psychologička pracovala prevažne v treťom sektore, kde pomáhala najrozličnejším skupinám ľudí od utečencov, cez ľudí bez domova až po rodiny s deťmi.

Reklama

Diskutovať nielen o novembri bude i piešťanský advokát Ján Chmelo, ktorý patril v roku 1989 k aktívnym členom Mestského koordinačného výboru občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu. V rokoch 1990 až 1992 pôsobil ako poslanec Slovenskej národnej rady. Neskôr si založil vlastnú advokátsku kanceláriu, v ktorej pôsobí dodnes.

So svojimi pohľadmi na novembrové dianie, ale tiež na neskorší ponovembrový vývoj sa v rámci diskusie podelí rovnako Viktor Nižňanský, jeden z členov piešťanskej VPN. Okrem iného v ponovembrovom období pôsobil ako splnomocnenec vlády SR pre decentralizáciu či na poste vedúceho Úradu vlády SR. V súčasnosti je riaditeľom komunálneho výskumného a poradenského centra KOM.

Šesticu pozvaných hostí doplní piešťanský rodák Pavol Krištof z Katedry politológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity, ktorý sa venuje vzdelávaniu mladej generácie v oblastiach ako sú politické systémy, politické myslenie a diplomacia. Je tiež členom Konzervatívneho klubu pri Trnavskej univerzite.

Diskusiu bude moderovať Peter Rusnák z piešťanského Gymnázia Pierra de Coubertina, ktorý sa venuje množstvu aktivít umožňujúcich mladým ľuďom kriticky myslieť a získavať medzinárodný rozhľad a potrebné vedomosti pre ďalší rozvoj spoločnosti.

Stretnutie v Elektrárni Piešťany sa uskutoční v pondelok 21. novembra 2022 od 18:30 h. Organizátorom je Elektrárňa Piešťany, OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany a Ambasádorská škola Európskeho parlamentu a garant Olympiády ľudských práv v Trnavskom kraji Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany.

TS

Populárne články