Connect with us

Aktuality

Staronový župan a 40 poslancov dnes zložilo slávnostný sľub

Ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v šiestom volebnom období pre roky 2022 až 2026 sa uskutočnilo 16. novembra 2022. Sľub zložil znovuzvolený župan Jozef Viskupič a 40 poslankýň a poslancov. V zastupiteľskom zbore je 14 nováčikov. Oproti predchádzajúcemu obdobiu stúpol počet poslankýň z troch na päť.

Published

on

Reklama
Reklama

„V novom volebnom období sme pripravení pokračovať v napĺňaní vízie pre moderný kraj, ktorá je založená na skúsenostiach a konkrétnych výsledkoch. Vďaka rozumnému hospodáreniu sme si vytvorili priestor na realizáciu ďalších užitočných projektov. Zodpovedne a plnohodnotne sme poskytovali služby pre obyvateľov na celom území, vo všetkých siedmich okresoch kraja v čom plánujeme pokračovať. Verím, že tak ako v predchádzajúcich piatich rokoch, budeme vecne a konštruktívne spolupracovať s poslankyňami a poslancami zastupiteľstva. Teším sa aj na spoluprácu s predstaviteľmi vlády, iných krajov, miest, obcí, univerzít či občianskej spoločnosti,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

V úvode ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva TTSK predniesla predsedníčka Volebnej komisie Trnavského samosprávneho kraja Alena Krátka informáciu o priebehu a výsledku volieb do orgánov Trnavského samosprávneho kraja. Následne zložil sľub zvolený župan Jozef Viskupič a poslankyne aj poslanci zastupiteľstva a prebrali si osvedčenie o zvolení.

So slávnostným príhovorom vystúpil bývalý minister zahraničných vecí Pavol Demeš. Ako sa vyjadril, „obyvatelia Trnavského kraja sa pred piatimi rokmi rozhodli pre zmenu v obsadení postu župana a poslancov zastupiteľstva. Jozef Viskupič sa spolu s tímom odvážne pustil do modernizácie kraja vo všetkých kompetenčných oblastiach. Nerobili sa rozdiely medzi jednotlivými časťami, teda Záhorím, stredom a juhom kraja vrátane Žitného ostrova. Dokladom vysokej politickej kultúry bola aj príkladná spolupráca medzi županom a zastupiteľstvom. Na základe výsledku volieb si dovolím tvrdiť, že v tejto spolupráci bude možné pokračovať v prospech obyvateľov. Navyše, na základe vlastnej skúsenosti – a symbolicky v tomto revolučne novembrovom čase – môžem oceniť, že trnavská župa využíva potenciál svojich obyvateľov a spolupracuje so zástupcami občianskej spoločnosti.“

V pracovnej časti zasadnutia zastupiteľstvo rozhodlo o obsadení komisie pre nezlučiteľnosť funkcií, v ktorej majú zastúpenie všetky politické strany a hnutia i nezávislí kandidáti. Jej predsedom sa stal Milan Domaracký, podpredsedom Rastislav Mráz a členmi Miloš Čobrda, Pavol Kalman, László Biró, Remo Cicutto, Štefan Krištofík a Zdenko Čambal.

Reklama

Predsedom mandátovej komisie sa stal Zoltán Hájos, podpredsedníčkou Oľga Luptáková a členmi Branislav Kramár, Marián Galbavý a Iveta Babičová.

Na návrh župana poslanci zvolili za prvého podpredsedu samosprávneho kraja Józsefa Berényiho a za podpredsedov Rastislava Mráza, Veroniku Buc a Patrika Voltmanna.

Druhé zasadnutie krajského zastupiteľstva je naplánované na stredu 7. decembra 2022. Jeho hlavným bodom bude rozpočet župy na roky 2023-2025.

Volebná účasť v Trnavskom kraji bola v nedávnych spojených voľbách 42,87 %, čo je o takmer 13 % viac, ako v roku 2017. Post trnavského župana obhájil Jozef Viskupič so ziskom 69.743 hlasov, čo predstavuje 38,56 %. Celkovo sa o post predsedu Trnavského samosprávneho kraja uchádzalo 10 kandidátov.

Poradie kandidátov vo voľbách na post predsedu TTSK:

Jozef Viskupič, 69 743 hlasov, 38,56%
József Berényi, 38 056 hlasov, 21,04%
Martin Červenka, 29 157 hlasov, 16,12%
Zdenko Čambal, 21 426 hlasov, 11,84%
Martin Beluský, 8 145 hlasov, 4,50%
Veronika Temňáková, 4 515 hlasov, 2,49%
Roland Hakszer, 3 129 hlasov, 1,73%
Zdenko Rosina, 2 631 hlasov, 1,45%
Roman Chudý, 2 392 hlasov, 1,32%
Ivan Stanovič, 1 640 hlasov, 0,90%
Okrem toho, voliči rozhodli aj o zložení Zastupiteľstva TTSK, v ktorom bude podobne ako v minulom volebnom období 40 poslankýň a poslancov širokého politického spektra. V zastupiteľstve bude celkovo 14 nových poslancov. Do lavíc zastupiteľstva, z celkového počtu 40, zasadne aj 5 žien, čo je o 2 viac ako v poslednom volebnom období.

Zvolení poslanci podľa volebných obvodov do Zastupiteľstva TTSK (abecedne):

Volebný obvod Dunajská Streda:

László Bacsó
Ladislav Bálodi
Iván Fenes
Zoltán Hájos
József Menyhárt
József Nagy
Csaba Orosz
Ladislav Polák

Volebný obvod Galanta:

Gergely Agócs
József Berényi
László Biró
Krisztián Forró
Zoltán Horváth
Ervín Chomča
Martin Tomčányi

Volebný obvod Hlohovec:

Ivan Baranovič
Milan Domaracký
Patrik Voltmann

Volebný obvod Piešťany:

Iveta Babičová
Remo Cicutto
Martin Cifra
Peter Jančovič
Juraj Valo

Volebný obvod Senica:

Miloš Čobrda
Martin Džačovský
Pavol Kalman
Miriam Madunická
Roman Sova

Volebný obvod Skalica:

Veronika Buc
Zdenko Čambal
Oľga Luptáková

Volebný obvod Trnava:

Zuzana Bošnáková
Ivan Dobrovodský
Marián Galbavý
Branislav Kramár
Šimon Krištofík
Matej Lančarič
Rastislav Mráz
Marek Neštický
Marián Viskupič

TS TTSK

Populárne články