Connect with us

Aktuality

Ťah žiab začal, do Striebornice ich už preniesli tisícpätsto

Published

on

Reklama
Reklama

Ťah ropúch do Striebornice začal mimoriadne skoro. Ak počasie vydrží, najneskôr v nedeľu sa do jazera dostanú všetky. Jedno z najdôležitejších období ich života spojené s párením by tak trvalo iba týždeň.

bozkavanie-ropuchy-17 (2)

Ropuchy sa prebudili a vybrali sa na púť z lesa k Striebornici už v nedeľu 16. marca. Počasie bolo ideálne – večerná teplota vzduchu sa pohybovala okolo 11 °C a mierne pršalo. Dobrovoľníci už v prvý deň preniesli približne 400 žiab.

O ich bezpečný prechod cez cestu sa spolu s aktivistami starajú aj skauti a študenti už 25 rokov. Každý rok postavia na týchto miestach zábrany, aby život žiab neohrozovali autá.

Reklama

Tentoraz však jar nastúpila tak skoro, že zábrany ani nestihli postaviť. „Ťah sa začal v nedeľu 16. marca. Počasie bolo úplne ideálne. Okolo ôsmej večer bolo 11 °C a mierne pršalo. Dobrovoľníci v ten večer preniesli približne 400 žiab,“ informoval Aurel Rusnák z občianskeho združenia Kvas.

REKLAMA

Banner_skriabanie

Aktivisti boli podľa jeho slov na mieste každý večer po celý týždeň, aby žaby chytili a preniesli na druhú stranu cesty. Doteraz napočítali asi 1 500 jedincov. Najčastejšie bola medzi nimi zastúpená ropucha bradavičnatá, ale vyskytli sa aj vzácne ropuchy zelené a skokany hnedé a štíhle.

Kvôli skorému prebudeniu žiab sa tejto čoraz obľúbenejšej aktivity nemohla zúčastniť verejnosť. Členovia OZ Kvas však pripravujú výlety k liahniskám.

Vlani vyvrcholil ťah žiab až v apríli. Dlho bola totiž zima a obojživelníky nemali dosť energie na pohyb, keďže ich aktivita závisí od teploty okolia. Ich migráciu do jazera by však mohlo prerušiť aj príliš teplé a suché počasie. V taktom prípade by zostali schované, aby sa im nevysušila pokožka.

(red)

Populárne články