Connect with us

Aktuality

Moruše sadili folkloristi i priatelia vojenskej histórie

Published

on

Reklama

V sobotu 22. marca bolo pri Hubinskom potoku veselo. Moruše k nemu totiž prišli sadiť tento raz členovia folklórneho súboru Žito a členovia Klubu vojenskej histórie ČSĽA. Keďže sadili folkloristi nechýbal samozrejme ani spev a dobrá nálada.

_MG_0259

Reklama

Výsadba, ktorej iniciátormi sú OZ Sĺňava Piešťany, Dr. Kresánek deťom a Dedoles, začala už vlani na jeseň. Odvtedy pribudli pri viacerých brigádach okolo potoka desiatky stromov. Celkovo by ich malo byť sto. Stromy, ktoré dosahujú vek až 250 rokov, sa rozhodli dobrovoľníci zasadiť aj preto, aby tu pre budúce generácie po nich niečo zostalo. Ďalším dôvodom je ich rôznorodé využitie, užitočné sú kvety, plody aj listy. Svoj účel majú moruše aj pri krajinotvorbe.

[youtube]http://youtu.be/Ks0ik9F8XFY[/youtube]
REKLAMA

Reklama

Banner_skriabanie
V budúcnosti nablízku aleje vznikne turisticko-náučný chodník Čertolím, ktorého zaujímavosťou bude aj hradisko a bývalé prístavisko pltí. Chodník bude kopírovať Hubinský potok a napojí sa na známy Kostolec. „Radi priblížime na tomto úseku zaujímavé zákutia prírody a neskôr, keď nám Moruše podrastú občerstvenie nás neminie,“ hovoria organizátori výsadby.
Liečivé účinky plodov moruše poznali už v antickom Grécku, kde im pripisovali dobré tráviace a antitoxické účinky. V Strednej Ázii ich oddávna mleli a sušili na sladkú múku, ktorá sa pridávala do cesta. Z kultúrnej histórie starých Tadžkikov sú známe ako zdravá náhrada cukru. Neskôr sa moruša pestovala kvôli listom, ktoré boli krmivom pre hodvábnika.

Autor: mt Foto: T. Hudcovič

 

Populárne články