Connect with us

Aktuality

Tabuľu A. Šindelára opravili a v nedeľu ju vysvätia

Published

on

Reklama
Reklama

Spomienková akcia pri príležitosti 67. výročia tragickej smrti Alexandra Šindelára – dekana a sta­rostu Piešťan sa bude konať v nedeľu 2. novembra o 18,30 h vo Farskom ko­stole sv. Štefana v Piešťanoch. Po nej bude nasledovať posviacka opravenej pamätnej tabule a reliéfu.

[singlepic id=37075 w=520 h=340 float=center]

REKLAMA

kia akcia

Reklama

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAlexander Šindelár patril k významným osobnostiam piešťanskej histórie. Vďaka jeho húževnatosti a dobrej spolupráci s Winterovcami vznikali nové cesty, vodovod, kanalizácia, začalo sa budovanie elektrických a telefónnych rozvodov. Šindelár dal postaviť novú faru, opraviť kostol, založil nový cintorín na Bratislavskej ceste. Za jeho pôsobenia vybudovali aj oba mosty cez Váh, moderný poštový úrad od architekta Emila Belluša, protipovodňovú hrádzu, nemocnicu a ďalšie dodnes využívané stavby.

Srdcia ľudí si získal najmä svojou otvorenosťou. Ako starosta a správca farnosti stíhal vyučovať náboženstvo, zúčastňovať sa spoločenských, kultúrnych aj športových podujatí a pomáhať chudobným. Druhého novembra 1947 bol zavraždený a jeho vraha sa nepodarilo nájsť.

O 46 rokov neskôr – v roku 1993 bola na budovu farského úradu umiest­nená pamätná tabuľa s plastickým relié­fom, ktorého autorom bol akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák. Reliéf pred niekoľkými rokmi zničili vandali. Tentor rok sa ho podarilo zrekonštruovať vďaka iniciatíve farára Mariána Ondrejku a občianskeho združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. Podľa pôvodných predlôh ho vyrobil akademický sochár Ju­raj Síleš.

Prečítajte si aj: Vrah Alexandra Šindelára je dodnes neznámy

(inf)

 

REKLAMA

barmanka

Populárne články