Connect with us

Aktuality

Sviatok Všetkých svätých oslávili aj lucernáriom

Published

on

Reklama

V pondelok 1. novembra 2010 na sviatok Všetkých svätých sa po zotmení uskutočnila vo farskom Kostole sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch svätá omša, ktorá začala starobylým kresťanským obradom svetla – lucernáriom. Obrad, ktorý sa v našich končinách pri príležitosti tohto sviatku bežne nepoužíva, mal za cieľ zdôrazniť aj vizuálne, aký sviatok sa v tento deň slávi.

[singlepic id=6908 w=320 h=240 float=left]V čom spočíva obrad svetla a aký je jeho význam, vysvetľuje celebrant svätej omše, kaplán v Kostole sv. Cyrila a Metoda, Róbert Vacula: „Tu sa treba pozrieť trošku do histórie, do obdobia prvotnej cirkvi, respektíve do obdobia kresťanského staroveku, kde obrad svetla – lucernárium mal úlohu, aby sa veriaci trošku upokojili a skôr si uvedomili, čo idú sláviť, kto medzi nich príde. V obrade veľkonočnej vigílie sa hovorí Kristus svetlo sveta. Je to práve Kristus, ktorý príde. Kristus, ktorý je tým svetlom, ktoré svieti aj v nebeskom Jeruzaleme a práve slávnosť Všetkých svätých je o nebeskom Jeruzaleme. Obrad, to že človek drží v ruke zapálenú [singlepic id=6906 w=320 h=240 float=right]sviecu, má slúžiť na utuženie a vonkajšie vyjadrenie, že človek chce niesť pochodeň svetla, lásky, viery, duchovného života, ktorú Kristus vo ňom zapálil, keď prijal sviatosť krstu. Práve na sviatok Všetkých svätých by si mali veriaci obnoviť krstné zasvätenie aj týmto vonkajším obradom. Tak ako sa pri krstnom obrade odovzdáva rodičom zapálená krstná svieca, tak teraz sami, prevažne dospelí, vyjadrili, ja chcem to svetlo, ktoré som dostal niesť ďalej, aby som sa potom mohol dostať do neba.“

Reklama

[singlepic id=6915 w=320 h=240 float=left]Obrad svetla na sviatok Všetkých svätých nebol v Piešťanoch doteraz zvykom. Podľa Róberta Vaculu liturgická reforma II. vatikánskeho koncilu zmenila respektíve obnovila poriadok svätej omše, avšak celebrant má možnosť, alebo právo, ak to uzná za vhodné, úvodné obrady istým spôsobom modifikovať a môže použiť to, čo sa v cirkvi kedysi používalo a už sa dnes bežne nepoužíva. „Podobný obrad ako sme mali dnes mi, sa používa tiež v germánskych krajinách a iných oblastiach sveta. Myslím si, že to nebolo na škodu použiť aj u nás, že slávnosť Všetkých svätých sa dá sláviť aj tak trošku inak ako sme zvyknutí,“ dodáva Róbert Vacula.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JpvK01zztTo[/youtube]

Reklama

Autor: ht Foto: Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

[nggallery id=263]

Populárne články