Connect with us

Aktuality

Súťaž o Najkrajší bicykel Piešťan už pozná víťazov

Po dlhšej pauze sa tento rok opäť uskutočnila súťaž, v ktorej sa hľadali najkrajšie bicykle Piešťan. V prvom kole o nich rozhodovala odborná porota, v druhej časti sa v online hlasovaní vyjadrila široká verejnosť.

Published

on

Reklama
Reklama

Do obnovenej súťaže sa prihlásilo 21 bicyklov v dvoch kategóriách. Odborná porota hodnotila bicykle počas prezentácie začiatkom septembra v Elektrárni Piešťany v rámci podujatia Made in Piešťany. Jej predseda Slavomír Tomík zo spoločnosti MTBIKER bol nadšený z krásnych strojov, ktoré účastníci prihlásili, či už išlo o historické bicykle,  nové, alebo retroprerábky. Najväčší cyklistický e-shop v SR s viac ako 500 000 objednávkami, ktorého tovar je možné nakupovať i v moderných predajniach v neďalekom v Hrádku, či v Bratislave, venoval víťazom kategórií darčekový poukaz na nákup v hodnote 99,99 eur, druhé miesto získava poukážku  v hodnote 50 eur a tretie v sume 30 eur.

Z pohľadu odbornej poroty sa Najkrajším historickým Bicyklom Piešťan pre rok 2022 stal Achilles z roku 1925, ktorého majiteľom je Juraj Pukanec z Veľkých Kostolian. „Bicykel bol komplet zrenovovaný z totálneho vraku do pôvodného stavu, vrátane detailov,“ približuje J. Pukanec, ktorý sa venuje zbieraniu historických bicyklov a doma má aj ďalšie historické klenoty. Pôvodným povolaním je strojár, takže nemá problém s reštaurovaním bicyklov, pričom maximálne dbá na zachovanie pôvodného dobového stavu. Navyše autenticitu svojich bicyklov dopĺňa aj vlastným outfitom v podobe dobového oblečenia.

Achilles 1925 – Juraj Pukanec

Druhé miesto odborná porota udelila Piešťancovi Jánovi Liškovi, ktorý je vlastníkom Favoritu F1 Special z roku 1984. Ide o pretekársky špeciál, ktorý má v mufne pri sedlovej rúre vyrazené iniciály Františka Babického, konštruktéra a mechanika z Rokycian, kde sa Favority vyrábali. „Tento stroj sa bežne nepredával, išlo vyslovene o  špeciál  projektovaný priamo na mieru pretekárovi a je takmer kompletne osadený komponentami  Campagnolo,“ dodáva J. Liška.

Favorit F1 Special 1984 – Ján Liška

Porota mala ťažkú úlohu, ktorý ďalší bicykel vybrať medzi trojicu najkrajších pre tento rok. Stal sa ním  Stadion Jozefa Kráľa z roku 1956. Ide o dámsky bicykel československej výroby, ktorý jeho majiteľ kompletne renovoval v roku 2007. J. Kráľ vtipne komentoval, že ide o bicykel od svokry, pričom mu dodal šmrnc aj historickými dobovými krytmi zadného kolesa.

Reklama

Stadion 1956 – Jozef Kráľ

V kategórii Najkrajší retrobicykel, prerábka a nový bicykel ocenila odborná porota prvým miestom Csepel Royal 3, ktorého majiteľom je Lukáš Kirka. Bicykle Csepel sa vyrábali v Maďarsku od roku 1928 v továrni, ktorú založil Manfred Weiss. „Bicykel je novodoba úprava pôvodných a prvých tvarov legendárnej značky Csepel. Sám som doplnil niekoľko ďalších komponentov bielej farby, aby farby ešte lepšie odrážali pôvodný charakter bicykla,“ vysvetľuje L. Kirka. Bicykel nestojí len niekde na výstave, ale majiteľ ho pravidelne používa. Pre prezentáciu v Elektrárni svoje oblečenie štýlovo zladil s bicyklom, čím bol ešte viac umocnený estetický zážitok divákov.

Csepel Royal 3 – Lukáš Kirka

Druhé miesto v tejto kategórii udelila odborná porota hneď dvojici bicyklov. Manželia Hromadovci predstavili svoje Budwar City tátoše a veru nimi zaujali i návštevníkov. „Sme štamgasti piva Budwar, tak sme si aj bicykle spravili v tomto štýle,“ hovorí s úsmevom na tvári Juraj Hromada.

Budwar City – manželia Hromadovci

Pomyselnú bronzovú medailu si od poroty vyslúžil Velamos z 1972, ktorého majiteľom je Tomáš Košinár. Bicykel bol komplet zrekonštruovaný, opatrený novou farbou a lakom. Majiteľ sa snažil zachovať väčšinu dielov originálnych. Krásnym prvkom bicykla je originál kožené sedlo a brašna s pôvodnými kľúčmi a olejničkou, ešte i s dokladom o kúpe. Moderný dizajn bicyklu dodáva žltá omotávka riadidiel a farebné kvety na blatníkoch a zvončeku.

Velamos 1972 – Tomáš Košinár

Najkrajší bicykel Piešťan vyberala aj široká verejnosť

Hlasovanie širokej verejnosti prebiehalo takmer mesiac na FB stránke portálu PNky.sk, pričom pre ľudí, ktorí nie sú na sociálnych sieťach bola možnosť vyjadriť sa aj emailom. Odovzdaných boli stovky lajkov, ktoré rozhodli o záverečnom poradí. Ocenení v oboch kategóriách aj tu  získavajú poukážky na nákup v MTBIKER.sk

Najkrajší bicykel Piešťan – historický

1. Pretekársky tandem (cca 1992) – Paulína Štofirová – 185 hlasov
2. Achilles 1925 – Juraj Pukanec – 144 hlasov
3. Favoritu F1 Special 1984 – Ján Liška – 120 hlasov

Najkrajší bicykel Piešťan – retro, prerábka, nový

1 . VELOCIPED QU – AX – Richard Potocký – 92 hlasov
2. Favorit 1973 – Jozef Kráľ – 58 hlasov
3. Favorit 1963 – Jozef Kráľ  – 57 hlasov

Tandem manželom Štofirovcov má zaujímavú históriu. Podľa pani Paulíny sa na ňom pretekalo svojho času na rôznych paralympijských súťažiach, kde vzadu sedel pretekár so zrakovým hendikepom. Sama má rovnako zrakový problém preto si s manželom zaobstarali práve tandem. „Ako správni Piešťanci používame tento bicykel často a dokonca aj vtedy, keď potrebujem vyzdvihnúť v meste, manžel príde sám a odídeme spolu. Takže nám to vie krásne nahradiť i auto,“ dodáva P. Štofirová.

Velociped s 36 palcovým kolesom ako najkrajší novodobý bicykel podľa verejnosti púta pozornosť, kde sa ukáže. Je z roku 2018 vyrobený nemeckou spoločnosťou  Qu-Ax Penny Farthing Gentleman Bike. Majiteľom je Richard Potocký je zo susedného Hlohovca, ale bicykel môžete obdivovať vystavený v Zámockom jazdeckom klube v Maduniciach. „Je inšpirovaný minulosťou, ale ponúka oveľa vyšší komfort vďaka pneumatikám,“ dodáva R. Potocký.

„Sme nesmierne radi, že sme mohli po takmer po desiatich rokoch, čo sa prvý raz konala súťaž o najkrajší bicykel Piešťan, pričom mala len dve edície, zrealizovať teraz tretiu. Veľká vďaka patrí partnerom z Elektrárne Piešťany a MTBIKERu. Verím, že tradícia rozvíjajúca cyklistické povedomie bude pokračovať roky, pretože bicykle jednoducho k Piešťanom patria. Možno aj na základe tejto aktivity raz uzrie svetlo sveta piešťanské múzeum bicyklov, ktoré by mohlo byť ďalším turistickým lákadlom Piešťan,“ uzatvára organizátor Tomáš Hudcovič.

TS

 

Populárne články