Connect with us

Aktuality

Súhlasíte s nezmyselným vyhadzovaním potravín? Ak nie podpíšte petíciu

Published

on

Reklama

Občianske združenie Free Food – Jedlo pre všetkých, sídliace v Bratislave, rozbehlo v uplynulých dňoch petíciu za zmenu legislatívy, ktorá bráni zmierneniu problému plytvania potravinami. Cieľom zberu podpisov je umožniť obchodom darovať potraviny po a tesne pred dátumom minimálnej trvanlivosti, ktoré by si mohli obchodníci odrátať z daňového základu a zároveň by ušetrili prostriedky, ktoré v súčasnosti vynakladajú na ich likvidáciu. Petícia má zároveň umožniť zriadenie organizácie, ktorá by zbierala bezpečné a kvalitné ovocie i zeleninu, ktoré sa len kvôli estetickým nárokom nedostáva k spotrebiteľom. Petíciu nájdete na webovej stránke changenet

„Rozhodně jsem za!!! Dělala jsem v obchodním řetězci a právě tohle plýtvání s potravinama byl hlavní důvod, proč jsem odešla. Mrzí mne, že spousta z mých bývalých kolegů tento problém stále nevidí,“ píše jedna zo signatárok petície.

Reklama

Na svete sa vyhodí obrovské množstvo potravín, do výroby ktorých ide obrovské množstvo energie, pričom stále žijú ľudia, ktorí nemajú čo jesť. Podľa údajov Európskej komisie sa na Slovensku vyhodí viac jedla na obyvateľa ako napríklad v susednom Česku alebo Maďarsku. Plytvá sa z rôznych dôvodov, na rôznych úrovniach informuje na stránkach petície občianske združenie Free Food – Jedlo pre všetkých.

„Kým v niektorých krajinách EÚ sú obchody povinné darovať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti to jest také, ktoré sú často bezpečné aj po uplynutí tohto dátumu – na Slovensku sú povinné ich likvidovať. V prípade záujmu ich môžu darovať a odrátať si ich z daňového základu, ale iba pred dátumom minimálnej trvanlivosti a jedine Potravinovej Banke Slovenska. Tá ich ďalej prerozdeľuje rôznym charitám, ale jedna organizácia nedokáže pokryť všetky obchody na Slovensku a preto nevidíme dôvod, aby mala v zákone monopol. Boj proti plytvaniu potravinami je jednou z priorít Európskej únie a je v záujme každého z nás,“ píše sa na stránke petície.

Reklama

-lt/Zdroj: chagnet.sk – Petícia za zmenu legislatívy, ktorá bráni zmierneniu problému plytvania potravinami/Foto: archív-

Populárne články