Connect with us

Aktuality

Štrajk: Učitelia bojujú proti katastrofickej situácii v školstve

Published

on

Reklama

„Nie je mysliteľné, aby v 21. storočí nebol na školách toaletný papier,“ hovorí okresný šéf školských odborov Igor Číž. V Piešťanoch zostali 26. novembra zatvorené takmer všetky školy. V celom okrese štrajkuje podľa jeho slov 52 % zamestnancov školstva. Väčšia časť z nich sú učitelia.

[singlepic id=37528 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

„Nepedagogickí pracovníci sa zapojili pomenej, pretože majú veľmi nízke platy. Pred dôchodkom zarábajú na úrovni minimálnej mzdy. Školník dostane asi 300 eur, upratovačky ani nehovorím. Niektorí si nemôžu dovoliť zostať doma ani deň,“ vysvetľuje Igor Číž, predseda Okresnej rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý je učiteľom na ZŠ Holubyho.

Reklama

Ako dlho vydržia učitelia štrajkovať je otázne. Obmedzuje ich fakt, že za každý deň nedostanú mzdu a musia si zaplatiť zdravotné poistenie. „Nikto nemáme rezervy, každý žijeme z ruky do úst. Medzi učiteľmi si môžu dovoliť šetriť iba tí, ktorí majú druhé zamestnanie,“ približuje okresný šéf odborov.

REKLAMA

Štrajkujúcim zamestnancov školstva podľa jeho slov nejde iba o peniaze na vlastné platy. „Každá vláda ma v programovom vyhlásení, že školstvo je na prvom mieste, ale sú to iba pluralistické reči. Školstvo ich vôbec netrápi, lebo výsledky zmien sú badateľné až za 10 rokov. Chceme, aby sa správali slušne k tomuto rezortu,“ uzatvára Igor Číž. Na školách podľa jeho slov nechýbajú iba učebnice a kriedy, ale aj toaletný papier, ktorý si žiaci musia nosiť z domu.

[singlepic id=37525 w=520 h=340 float=center]

 

V prvý deň časovo neobmedzeného štrajku zostali zatvorené všetky piešťanské základné školy, okrem cirkevnej. Rodičom, ktorí nemôžu zo žiakmi I. stupňa zostať doma, ponúkla pomoc radnica. Dopoludnia mimoriadne otvorili Centrum voľného času Ahoj. Prišlo tam šesť detí. Učili sa pracovať s hlinou a program, ktorý pre nich pripravili si veľmi pochvaľovali. „Je tu oveľa lepšie než v škole,“ tvrdili svorne. Zajtra bude okrem CVČ Ahoj otvorená aj družina na ZŠ F. E. Scherera.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články