Connect with us

Aktuality

Ste počas prezidentských volieb v zahraničí? Máte smolu

Published

on

Reklama

Zákon voľbu poštou ani odovzdanie hlasu na zastupiteľských úradoch nedovoľuje. Ak chcete rozhodovať, kto bude najbližších päť rokov zastávať funkciu prezidenta, musíte byť na Slovensku.

[singlepic id=26670 w=320 h=240 float=left]Hlasovania sa môže zúčastniť každý, kto je zapísaný v zozname oprávnených voličov príslušného volebného okrsku. Každému, kto nebude môcť v deň volieb odovzdať svoj hlas v príslušnom volebnom okrsku, vydá mestský úrad voličský preukaz. S ním si môže občan uplatniť svoje právo kdekoľvek na území Slovenskej republiky.

Reklama

Ak ste však v deň volieb krátkodobo v zahraničí alebo sa tam zdržiavate trvalo, platná legislatíva vám voliť prezidenta neumožňuje. „Občania, ktorí chcú voliť prezidenta SR, musia výlučne docestovať na Slovensko. Tieto súvislosti sú občanom ťažko zrozumiteľné práve preto, že každé voľby upravuje iný zákon, a to dosť odlišným spôsobom. Situácia sa zmení po rekodifikácii volebných zákonov, ktoré sú momentálne v schvaľovacom procese v Národnej rade SR, v druhom čítaní. ,“ vysvetlila hovorkyňa radnice Barbora Piovarčiová.

Jej slová potvrdil aj komunikačný odbor ministerstva vnútra. Možnosť odovzdať svoj hlas poštou funguje napríklad pri parlamentných voľbách, možnosť voliť na ambasádach nezavedú.

Reklama

„Ministerstvo vnútra neuvažuje o možnostiach voľby na ambasádach, resp. zastupiteľských úradoch v zahraničí,“ uviedla Dana Pohlodová z komunikačného odboru a dodala: „V tejto súvislosti dávame do pozornosti, že v Českej republike sa tiež uvažuje nahradiť  voľby na zastupiteľských úradoch voľbou  prostredníctvom pošty, pretože voľba na zastupiteľských úradoch sa neosvedčila. Nie všetci občania žijú v mestách, kde sídli ambasáda a zisťovanie výsledkov voľby pri takom malom počte voličov volebnou komisiou zloženou zo zamestnancov zastupiteľského úradu najmä na malých úradoch prináša rôzne komplikácie.“

Informácie o možnostiach získania voličského preukazu nájdete tu.

Text: Martin Palkovič

Populárne články