Connect with us

Aktuality

Starý kláštor turistov neláka, chýba mu propagácia

Published

on

Reklama

Najstaršej stavebnej pamiatke Piešťan sa nedostáva zaslúženej pozornosti. Má zlú polohu, nie je sprístupnená, ale chýbajú aj informácie o jej význame.

[singlepic id=43270 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Stavba, ktorej história siaha až do 14. storočia, stojí na Detivanskej ulici medzi rodinnými domami a patrí do majetku mesta Piešťany. Z ulice je ľahko prehliadnuteľná. Text informačnej tabule, ktorý na ňu upozorňoval, úplne vybledol.

Reklama

Podľa odpovede prednostky mestského úradu Denisy Bartošovej, by sa to mohlo zmeniť dokonca tohto mesiaca. „Referát majetku mesta v minulom roku v jesenných mesiacoch začal komunikovať s Balneologickým múzeom v Piešťanoch ohľadne textu nápisu na informačnú tabulu. Zaslaný text bude obnovený na tabuli do konca júna 2013,“ odpovedala prednostka na interpeláciu poslankyne Evy Wernerovej.

Zdrojom stručných informácií o Starom kláštore sú internetové stránky mesta a Piešťanského informačného centra. Balneologické múzeum nedávno vydalo knihu venovanú archeologickým nálezom z jeho okolia. Vo Vile Dr. Lisku prebieha do konca júla výstava prezentujúca niektoré artefakty.

Ruina sakrálneho objektu je kultúrnou pamiatkou opradenou množstvom záhad. Mohla totiž patriť templárom a v jej areáli mala stáť zázračná studňa. Keďže okolitá zástavba neumožňuje rozsiahlejší archeologický výskum, doteraz nie sú známe širšie súvislosti. Z ulice viditeľné múry sú pozostatkom gotického kostola, ktorý slúžil ešte v 18. storočí. Zničili ho povodne v roku 1813 aj ľudia, pre ktorých bol zdrojom stavebného materiálu.

[singlepic id=43813 w=520 h=340 float=center]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články