Connect with us

Aktuality

Socha Ľ. Wintera v životnej veľkosti by mohla byť realitou už tento rok

Published

on

Reklama
Reklama

Na jeseň tohto roka si pripomenieme päťdesiate výročie úmrtia významnej osobnosti v dejinách Piešťan – Ľudovíta Wintera. Podľa správ z občianskeho združenia Pro Winter to vyzerá tak, že by mohlo byť tento rok ukončené niekoľkoročné snaženie jeho členov o realizáciu dôstojnej spomienky budovateľa piešťanských kúpeľov Ľudovíta Wintera v podobe sochy v životnej veľkosti umiestnenej na Kolonádovom moste. Sochár Roman Hrčka už začal s prípravou hlineného modelu, podľa ktorého bude vytvorená lukoprénová forma na odliatok.

„Uplynulý rok bol zatiaľ najúspešnejším z hľadiska aktivít združenia, ktoré sú zamerané na získanie financií potrebných na zhotovenie a osadenie bronzovej sochy s lavičkou na Kolonádovom moste v Piešťanoch. S pomocou partnerov projektu a vďaka finančnej podpore piešťanských firiem i jednotlivcov, zorganizovali členovia združenia zaujímavé podujatia. Výťažky z nich putovali práve na konto sochy. Podieľali sa na vydaní dvojjazyčnej publikácie Winterových memoárov Spomienky na Piešťany, za účasti režiséra Dušana Trančíka premietli film Optimista – dokument o živote Ľudovíta Wintera, vydali nástenný kalendár porovnávajúci dominanty mesta za éry Winterovcov so súčasnými Piešťanmi. Svojim podporovateľom sa poďakovali na otvorení letnej kúpeľnej sezóny v meste a v už tradičnom stánku na vianočných trhoch. Významným finančným míľnikom bol veľmi štedrý dar od spoločnosti Respect Slovakia. Všetky tieto aktivity zdvojnásobili stav účtu projektu, ktorý v súčasnosti dosahuje takmer 40 000 Eur,“ informovali členovia OZ v tlačovej správe.

Spomínané úspechy len utvrdili zámer dotiahnuť celý projekt do úspešného konca už v roku 2018. Sochár Roman Hrčka, začal už na sklonku minulého roka pracovať na prvej fáze projektu. Ide o vypracovanie hlineného modelu a výrobu lukoprénovej formy. Tá poslúži na zhotovenie finálneho bronzového odliatku. 

Reklama

Príspevky 2% z dane sú jedným z kľúčových zdrojov financovania realizácie sochy a v tomto roku môžu významne pomôcť dosiahnuť cieľovú pásku celého projektu. Údaje potrebné na asignáciu 2% sú nasledovné:

Názov: ProWinter, o.z.
Právna forma: Občianske združenie
IČO/SID: 42165181
Sídlo: Javorová 2817/17, 921 01 Piešťany

TS OZ Pro Winter/red Foto: FB OZ Pro Winter

Populárne články